Inwestycje

W Stalowej Woli powstaje Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego

muzeum centralnego okręgu przemysłowego cop budowa hutnicza stalowa wola
fot. Wojciech Chudzik

W Stalowej Woli powstaje Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP), czyli jednego z największych przedsięwzięć ekonomicznych II RP. To właśnie wtedy powstały m.in. Zakłady Południowe w Stalowej Woli, Państwowe Zakłady Lotnicze w Mielcu, rzeszowska Wytwórnia Silników, czy Wytwórnia Amunicji w Nowej Dębie.

Muzeum będzie prezentować eksponaty, dokumenty i pamiątki związane z przemysłem, ale także przypominać czas budowy miasta, które należy do nielicznych europejskich miast, zbudowanych od podstaw w latach 30. XX wieku.

W Muzeum, które powstaje w dawnych warsztatach szkolnych przy ul. Hutniczej 17, znajdzie się kilkaset zabytków związanych z COP, m.in. unikatowa kolekcja historycznych, w większości sprawnych maszyn, które były na wyposażeniu Zakładów Południowych. Maszyny te zostaną wykorzystane również do pokazów technicznych.

Wystawę uzupełnią urządzenia interaktywne i multimedialne i m.in. laboratorium chemiczne, gdzie szkoły będą mogły organizować zajęcia edukacyjne.

Ze względu na pandemię, otwarcie muzeum przewidziano na przyszły rok.

Na budowę Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zdobyło 15 milionów złotych unijnego dofinansowania, całkowity koszt projektu to 21 milionów złotych.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top