News

W Stalowej Woli powstał punkt recepcyjny dla ukraińskich dzieci z domów dziecka

punkt recepcyjny dzieci ukraina stalowa wola dom dziecka
fot. archiwum

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej powstały dwa sztaby, które zajmą się ewakuacją i ulokowaniem w Polsce dzieci z Ukrainy, w tym z ukraińskich domów dziecka.

W Stalowej Woli powstał punkt recepcyjny dla dzieci ewakuowanych z domów dziecka.

„Polska pomaga obywatelom Ukrainy, którzy przekraczają naszą granicę, których dotyka wojna i niebezpieczeństwo. Polska otworzyła dla nich swoje drzwi” – powiedziała na piątkowym briefingu w Warszawie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodała, że działania wojenne prowadzone przez Federację Rosyjską doprowadzają do tego, że mieszkańcy Ukrainy są w tragicznej sytuacji.

„Przygotowujemy stosowną ustawę, która umożliwi obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli naszą granicę od 24 lutego br., których pobyt został uznany za legalny, swobodny dostęp do polskiego rynku pracy” – poinformowała.

Minister rodziny zwróciła uwagę, że wśród przybywających do Polski obywateli Ukrainy jest wiele dzieci. Podkreśliła, że należy odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo, żeby znalazły lokum, by były zdrowe i miały opiekę.

„Wspólnie z MSWiA, wiceministrem Pawłem Szefernakerem i z samorządem Stalowej Woli, prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym, resort rodziny powołał dwa sztaby: Sztab Ewakuacja Dzieci i Sztab Miejsce dla Dzieci” – poinformowała Maląg. Koordynację zadań w tym zakresie przejęła wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

„Obserwujemy coraz częstsze i coraz liczniejsze transporty dzieci, dzieci osieroconych, potrzebujących specjalnej opieki, dzieci chorych i niepełnosprawnych. Te grupy są bardzo różnie zorganizowane” – powiedziała wiceminister Socha.

Zauważyła, że często docierają do Polski szczątkowe informacje o tego typu transportach. „Nie wiemy, kto w tym pociągu jedzie, ile jest tam dzieci, czy są to dzieci zdrowe, czy niepełnosprawne, czy z opiekunami, czy bez” – powiedziała.

„Celem naszych działań jest zatem wprowadzenie koordynacji. Skoordynowanie działań jest konieczne w dwóch obszarach – po pierwsze w tym, by dzieci z Ukrainy, które potrzebują ewakuacji, mogły bezpiecznie i w możliwie sprawny sposób dotrzeć do Polski. Po drugie, żeby tutaj zostały zaopiekowane” – dodała Socha.

Do Sztabu Ewakuacja Dzieci można zgłaszać wszystkie informacje o przewozie dzieci z Ukrainy – telefonicznie (532-402-575) lub elektronicznie (email: ewakuacjadzieci@mrips.gov.pl).

Z kolei Sztab Miejsca dla Dzieci koordynuje bazę miejsc, w których można ulokować całe grupy (tel. 666-383-956, email: miejscedladzieci@mrips.gov.pl).

MRiPS utworzyło też hub w Stalowej Woli – ważny punkt recepcyjny dla ukraińskich dzieci ewakuowanych z domów dziecka. To miejsce, do którego docierają wszystkie grupy ewakuowane. Tam udzielana jest dzieciom podstawowa pomoc, uzupełniana jest dokumentacja, stamtąd dzieci ruszają do miejsc pobytu w całej Polsce.

O tym temacie pisaliśmy też tutaj –> W Stalowej Woli powstaje hub dla ukraińskich dzieci z domów dziecka

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top