Inwestycje

W Stalowej Woli powstała spółka SIM. Jej celem jest budowa społecznych mieszkań czynszowych

SIM stalowa wola spoleczne mieszkania KZN

Krajowy Zasób Nieruchomości utworzył z samorządem Stalowej Woli spółkę SIM. Jej celem jest budowa społecznych mieszkań czynszowych. To pierwsza w Polsce Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, gdzie udziałowcem jest Krajowy Zasób Nieruchomości.

Jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, podpisy pod aktem założycielskim spółki SIM Stalowa Wola złożyli w środę prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druziński i prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Jak podkreślono w komunikacie, zadaniem SIM Stalowa Wola będzie budowa społecznych mieszkań czynszowych z możliwością dojścia do własności. Spółka będzie realizowała inwestycje mieszkaniowe na nieruchomościach należących do Skarbu Państwa na stalowowolskim osiedlu Charzewice.

W pierwszej kolejności planowana jest inwestycja wielorodzinna na 3 hektarowej działce położonej w Stalowej Woli przy ul. Ogrodowej. Według wstępnych projektów powstanie tam około 230 mieszkań. Ponadto planowane jest wykorzystanie kolejnych ok. 20 hektarów gruntów należących do Skarbu Państwa pod budownictwo wielorodzinne w Stalowej Woli.

Jednocześnie wspólnicy KZN i Stalowa Wola deklarują, że będą udzielali Spółce SIM Stalowa Wola niezbędnego wsparcia w ramach realizacji inwestycji.

O powołaniu SIM Stalowa Wola informował na początku lutego br. na konferencji w Stalowej Woli wicepremier Jarosław Gowin. Mówił wówczas, że spółka SIM otwiera nowe perspektywy rozwoju dla takich miast jak Stalowa Wola. „Chcemy, aby mieszkańcy Stalowej Woli mieli gdzie mieszkać i nie musieli w pogoni za własnym lokum wyjeżdżać poza granice swojego miasta” – dodał.

Natomiast prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zaznaczył, przedstawiając na początku lutego br. założenia osiedla Charzewice, że powstanie tam 1250 mieszkań. „Szacujemy, że wartość inwestycji wyniesie ok. 300 mln zł” – dodał.

Z harmonogramu, który przedstawił Nadbereżny wynika, że w marcu br. ma być zawiązana razem z KZN spółka SIM. Natomiast w II kwartale 2022 r. rozpocząć ma się budowa osiedla. Pierwsze mieszkania mają być gotowe w IV kwartale 2023 r. Natomiast całe osiedle wraz z otaczającą infrastrukturą ma być gotowe do końca 2025 r.

Nadbereżny powiedział wówczas również, że ta inwestycja ma zatrzymać depopulację Stalowej Woli. Jak podał, każdego roku z miasta ubywa 1 tys. mieszkańców.

Prezydent Stalowej Woli podkreślił, że dzięki nowemu programowi budownictwa, na inwestycję tę samorząd może otrzymać 60 proc. środków w ramach bezzwrotnej dotacji z budżetu państwa.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top