Inwestycje

W Stalowej Woli powstanie integracyjne przedszkole ze żłobkiem

stalowa wola integracyjne przedszkole żłobek kiedy budowa unia europejska

Ponad 9 mln zł ze środków unijnych otrzyma integracyjne przedszkole ze żłobkiem, które powstanie w Stalowej Woli. Inwestycja będzie kosztowała przeszło 20 mln zł.

Jak zaznaczyła w poniedziałek podczas konferencji prasowej w tym mieście minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, dofinansowanie zasili budowę placówki, która powstanie w technologii pasywnej, czyli w nowoczesnym standardzie energooszczędnym.

Ideą przedszkoli integracyjnych jest włączanie dzieci z trudnościami rozwojowymi do grup pełnosprawnych rówieśników. Nowa placówka, która powstanie przy wsparcie środków Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego zapewni opiekę dla 100 przedszkolaków oraz 95 maluchów w wieku żłobkowym.

„Dzięki przedszkolom integracyjnym dzieci od najmłodszych lat poznają odmienność innych. Przebywając w otoczeniu rówieśników z niepełnosprawnościami uczą się tolerancji i empatii” – mówiła minister.

Placówka powstanie w technologii pasywnej, która charakteryzuje się dbałością o dobre parametry izolacyjne oraz zastosowanie rozwiązań minimalizujących zużycia energii w trakcie eksploatacji.

„Jest to budownictwo energooszczędne, przyjazne dla środowiska. Warto inwestować w tego rodzaju budownictwo. Ekologia idzie tu w parze z oszczędnością kosztów eksploatacyjnych”- dodała Jarosińska-Jedynak.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zwrócił uwagę, że budynek przedszkola i żłobka zaprojektowano jako obiekt wolnostojący z dwiema kondygnacjami nadziemnymi oraz częściowo z jedną kondygnacją podziemną, na planie zbliżonym do kwadratu. W budynku będzie także niewielki basen.

„Planujemy zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, montaż pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznych, która pokryje ponad 50 proc. zużycia energii elektrycznej budynku. Odnawialne źródła energii pokrywają 46,5 proc. zapotrzebowania energii końcowej w budynku” – wyjaśnił Nadbereżny.

W obiekcie zainstalowane zostaną też urządzenia zacieniające, system chłodzenia w porze letniej, system automatycznego monitorowania i sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach.

Na konkurs dotyczący projektów w zakresie budownictwa pasywnego początkowo Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego przeznaczył 12 milionów zł. Pozytywnie oceniono siedem projektów na łączną kwotę dofinansowania w wysokości około 39 milionów zł. W efekcie podjętych starań i rozmów z Komisją Europejską, uzyskano zgodę na realokację środków, która pozwoliła na dofinansowanie wszystkich projektów.

Integracyjne przedszkole ze żłobkiem przekazane zostanie dzieciom w 2023 roku.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top