Inwestycje

W Stobiernej powstało Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

stobierna com centrum opiekuńczo mieszkalne
fot. PUW w Rzeszowie

Stobierna/Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. W Stobiernej powstało Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne.

Placówka jest przeznaczona dla 20 dorosłych osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstało w jednym z komunalnych obiektów w Stobiernej, który został w pełni wyremontowany i rozbudowany dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach resortowego programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Centra opiekuńczo – mieszkalne”, finansowanego ze środków z Funduszu Solidarnościowego.

Wartość całej inwestycji to 3,8 mln zł, natomiast dofinansowanie do realizacji zadania wyniosło 3 mln zł.

Opieka, pomoc i wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

COM funkcjonuje od lutego br. Zapewnia opiekę i pomoc dla osób z niepełnosprawnościami, stwarza im warunki do niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania oraz umożliwia aktywniejsze uczestniczenie w życiu lokalnej społeczności.

Placówka przeznaczona jest dla 20 dorosłych osób legitymujących się umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. 18 osób uczestniczy w zajęciach w formie pobytu dziennego. Centrum zapewnia również dwa miejsca w formie pobytu całodobowego.

Dzięki zatrudnieniu wyspecjalizowanej kadry, uczestnicy mają zapewnioną specjalistyczną opiekę, w tym opiekę pielęgniarską, psychologiczną i fizjoterapeutyczną, a także usługę transportową, oraz wyżywienie.

Budynek jest wolny od barier poziomych i pionowych przestrzeni komunikacyjnych, a rozwiązania architektoniczne w Centrum umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń przeznaczonych dla uczestników.

W budynku znajdują się pomieszczenia sanitarno-socjalne dla mieszkańców i pracowników, kuchnia z aneksem jadalnym, sala ćwiczeń, sala wypoczynku, pracownia plastyczna, pokój wyciszeń, sala medyczna oraz dwa pokoje mieszkalne dla osób przebywających w formie pobytu całodobowego wraz z zapleczem sanitarnym.

Wszystkie pomieszczenia przeznaczone dla uczestników zostały wyposażone w system monitorująco-alarmowy, instalację przyzywową, w centralnej części budynku znajdą się oznaczenia wizualne i dotykowe rozkładu pomieszczeń w obiekcie, a przed każdym pomieszczeniem został zastosowany system oznaczeń wizualnych, brajlowskich (tabliczki).

W budynku zainstalowano pętlę indukcyjną umożliwiającą osobom z aparatem słuchowym lub implantem ślimakowym prawidłowe słyszenie w przestrzeni.

Celem programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu, a następnie utrzymaniu placówek pobytu dziennego lub całodobowego dla osób z niepełnosprawnościami.

źródło: PUW Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top