News

Witek: Nie można manewrować konstytucją. Wybory muszą się odbyć do 6 sierpnia

Witek: Nie można manewrować konstytucją. Wybory muszą się odbyć do 6 sierpnia
fot. gov.pl

Nie można manewrować konstytucją, która jasno mówi, że wybory muszą się odbyć do 6 sierpnia, kiedy się kończy kadencja obecnego prezydenta Andrzeja Dudy; nie może być tak, że po 6 sierpnia nie będziemy mieć głowy państwa – powiedziała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

„Nie można sobie konstytucją manewrować jak się komu podoba, konstytucja jasno i w wprost mówi o tym, że wybory prezydenckie muszą odbyć się w określonym terminie, ten termin to jest 6 sierpnia, kiedy kończy się kadencja obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Nie może być tak, że po 6 sierpnia nie będziemy mieć głowy państwa” – mówiła Witek na konferencji w Sejmie.

Podkreśliła, że kiedy w lutym ogłaszała termin wyborów na 10 maja nikt nie mógł przypuszczać, że będziemy mieli do czynienia z epidemią koronawirusa. Jak mówiła, rządzący starali się znaleźć sposób na przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie i tym sposobem były zaproponowane wybory w formie korespondencyjnej.

Ale – jak mówiła marszałek Sejmu – ze strony Senatu „miała miejsce zła wola” i ustawa ws. głosownia korespondencyjnego była „przetrzymywana” w Senacie 29 dni.

„I okazało się, że tych wyborów nie będzie można zorganizować w takim terminie jaki został przeze mnie ogłoszony, czyli 10 maja” – powiedział Witek.

„Celem Koalicji Obywatelskiej była wymiana kandydata (na prezydenta), Małgorzata Kidawa-Błońska została wymieniona na Rafała Trzaskowskiego” – powiedziała marszałek Sejmu.

Dodała, że jest zaniepokojona tym, co dzieje się w Senacie i tym jak postępuje marszałek Tomasz Grodzki. (PAP)

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top