Poradnik

Wizyta u neurologa – kiedy będzie konieczna?

Wizyta u neurologa - kiedy będzie konieczna? 1

To dzięki naszemu układowi nerwowemu wszystkie działania w naszym organizmie są ze sobą zintegrowane. Jego zadaniem jest przetwarzanie, a także odbieranie bodźców. Nasz układ kostny i mięśniowy wprawiany jest w ruch właśnie dzięki układowi nerwowemu. Jeśli ten system zawodzi, to cierpi cały nasz organizm. Aby sobie poradzić sobie z tymi schorzeniami konieczne jest wizyta u neurologa. Czym zajmuje się ten specjalista i kiedy wizyta u niego będzie konieczna? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Co leczy neurolog?

Nie musisz się martwić, jeśli nie wiesz, czym zajmuje się neurolog. Jest to bowiem bardzo skomplikowana dziedzina. Na szczęście w tym krótkim artykule postaramy się to wyjaśnić w przystępny sposób. Warto wspomnieć na samym początku, że jest specjalizacja, która skupia się w głównej mierze na schorzeniach obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Należy tu jasna zaznaczyć, że nie jest to tylko mózg, lecz również inne elementy układu nerwowego w postaci rdzenia kręgowego czy nerwów obwodowych. Warto ponadto wspomnieć, że zbliżoną dziedziną jest tutaj psychiatria, jednak bada ona przede wszystkim uszkodzenia biochemiczne w mózgu.

Wiele osób kojarzy badania neurologiczne przede wszystkim z rezonansem, jednak lekarz tej specjalizacji ma również szereg prostych testów mechanicznych, za pomocą których jest w stanie wstępnie zdiagnozować swojego pacjenta. Sprawdza on w ten sposób reakcję organizmu na różnego rodzaju bodźce.

Wizyta u neurologa – kiedy się wybrać?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest oczywiście prosta. Z jednej strony schorzenia neurologiczne to bardzo ogólny i skomplikowany termin. Z drugiej natomiast wiele szczegółowych objawów bywa często pomijanych przez pacjentów jako zbyt błahe. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę? Nie zawsze nasze przemęczenie czy spadek koncentracji są spowodowane zbyt intensywną pracą i brakiem odpoczynku. Jeśli występują u nas przewlekle, to być może ich przyczyną będzie problem neurologiczny. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo tym objawom.

Jednym z bardziej powszechnych objawów jest mrowienie w koniuszkach palców, a także utrata w nich czucia co pewien czas. Ten objaw bywa szczególnie dotkliwy w nocy. Niektórzy chorzy potrafią się nawet wybudzić ze snu w takich sytuacjach. Chodzi w tym wypadku o cieśń nadgarstka, która może spotkać osoby, które spędzają mnóstwo czasu przed komputerem bez prawidłowej podkładki pod nadgarstek. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, to konieczna może się okazać operacja.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju tiki i problemy z kontrolowaniem własnych mięśni. Jednocześnie często mogą występować różnego rodzaju niedowłady i osłabienia. Bardzo często choroby neurologiczne wiążą się z problemami ze wzrokiem. Nie warto również lekceważyć bólu głowy ani problemów z koncentracją.

Nasz szczególny niepokój powinny wzbudzić te objawy, jeśli pojawiają się u nas w sposób ciągły. W takich przypadkach musimy zgłosić się do specjalisty, który postawi nam prawidłową diagnozę i rozpocznie leczenie. Na wizytę do neurologa można umówić się między innymi przez portal LekarzeBezKolejki.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top