Inwestycje

Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli otrzymać do 5 tys. zł dofinansowania na zagospodarowanie deszczówki

dofinansowanie deszczówka jak uzyskać gdzie wniosek dom jednorodzinny program moja woda

Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli otrzymać do 5 tys. zł dofinansowania na instalacje zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe (deszczówki) – poinformował resort klimatu. Do rozdysponowania w nowym programie „Moja woda” będzie 100 mln zł.

Według ministerstwa, nowy program pozwoli sfinansować 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą zgromadzić 1 mln m sześc wody w miejscu jej opadu, czyli na prywatnych działkach.

Jak wyjaśniono, właściciele domów jednorodzinnych będą mogli otrzymać do 5 tys. zł dotacji na taką inwestycję, lecz nie więcej niż 80 proc. kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca br.

Wsparcie finansowe przewidziane jest na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Taka „złapana woda” ma nie trafiać np. do kanalizacji deszczowej.

Resort tłumaczy, że pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Program „Moja Woda” realizowany będzie w latach 2020-2024, przy czym umowy będą podpisywane do 30 czerwca 2024 r., a środki będą wydatkowanie do końca 2024 r.

Resort przypomniał, że obecnie trwa nabór wniosków na minimalizowanie ryzyka podtopień podczas opadów nawalnych w gminach miejskich i miejsko-wiejskich. Do rozdysponowania z POIiŚ jest 60 mln zł, a dotacje sięgają do 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Ministerstwo poinformowało ponadto, że wraz z NFOŚiGW pracują nad trzema innymi programami dotyczącymi retencji wody na wsi i w miastach. Mają być one skierowane tym razem do samorządów. Ich budżet ma wynieść 210 mln zł.

Od 17 sierpnia będzie można z kolei składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach. Na ten cel zarezerwowano 100 mln zł ze środków norweskich.

Jak dodano, wkrótce NFOŚiGW ma poinformować o kolejnym naborze wniosków w programie skierowanym do gmin wiejskich na retencję wody. Program ma mieć budżet 50 mln zł, a dotacje mają sięgać do 70 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. (PAP)

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top