News

Wnioski o świadczenie za pomoc uchodźcom nie tylko w urzędach gmin

wniosek pomoc uchodźca ukraina wojna pieniądze

Na prośbę samorządów wnioski o świadczenie za pomoc uchodźcom – obywatelom Ukrainy będą mogły być rozpatrywane nie tylko w urzędach gmin, ale także w jednostkach podległych gminom – poinformował w środę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Zmiana w rozporządzeniu w tym zakresie w czwartek wejdzie w życie.

„Na prośbę samorządów zmienione zostało rozporządzenie dot. świadczenia przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Wnioski będą mogły być rozpatrywane nie tylko w urzędach gmin, ale także w jednostkach podległych gminom” – poinformował na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Nowelizacja rozporządzenia, którą podpisał premier Mateusz Morawiecki, została opublikowana w środę w Dzienniku Ustaw. W czwartek wejdzie w życie.

Świadczenie jest udzielane na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wysokość świadczenia to 40 zł za osobę dziennie. Kwota ta może być podwyższona w przypadku, gdy pomoc była udzielana przed wejściem w życie ustawy (12 marca) lub gdy zapewnia ją jednostka organizacyjna, osoba prawna albo przedsiębiorca.

Pieniądze przysługują za okres nie dłuższy niż 60 dni i są wypłacane z dołu. Za zgodą wojewody i w szczególnie uzasadnionych przypadkach okres ten może zostać wydłużony.

Zgodnie z rozporządzeniem gmina ma miesiąc na rozpatrzenie wniosku. Przyznanie lub wypłatę świadczenia może uzależnić od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Świadczenie nie przysługuje, jeżeli warunki zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi. Nie przysługuje też, gdy we wniosku o świadczenie podano nieprawdę.

Od 24 lutego, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, granicę polsko-ukraińską przekroczyło 2,175 mln osób.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top