Biznes

Wojna na Ukrainie: PFR jest gotowe na wprowadzenie większego programu pomocowego dla firm

pfr tarcza wojna ukraina

PFR jest gotowe na wprowadzenie większego programu pomocowego dla firm, które ucierpiały w konsekwencji napaści Rosji na Ukrainę, jeżeli ich sytuacja ulegnie znacznemu pogorszeniu – powiedział podczas rozmowy w Polskiej Agencji Prasowej prezes PFR Paweł Borys.

„W kwietniu wprowadzamy tarczę dla pogranicza, wsparcie dla tych przedsiębiorców z pogranicza, którzy tracą chociażby ze względu na brak ruchu turystycznego. Jeżeli rząd podejmie decyzję, że ze względu na skalę problemów przedsiębiorców trzeba będzie wprowadzić większy program, to jako PFR jesteśmy gotowi do realizacji takiego programu” – powiedział Borys.

„Polska na szczęście nie jest uzależniona od rynków wschodnich, to niewiele ponad 5 proc. naszego eksportu. Nawet istotny spadek eksportu na te rynki spowoduje, że Polska straci może 0,5 pkt proc. PKB. Jesteśmy dużą gospodarką, a PKB Polski to 600 mld USD, więc od tej strony zagrożenia nie ma. Aczkolwiek jest kilka branż, dla których eksport do Rosji albo import z rynków wschodnich stanowi bardzo duży udział. My od tygodnia, jako wszystkie instytucje w grupie PFR, kontaktujemy się z przedsiębiorcami. Część przedsiębiorstw, które nie otrzyma płatności za swój eksport do Rosji lub Białorusi, które jest ubezpieczonych w KUKE otrzyma wypłaty ubezpieczeń” – dodał.

We wtorek podczas wypowiedzi dla Radia Zet prezes PFR ocenił, że wzrost gospodarczy Polski w 2022 r. może znaleźć się na poziomie 4,5 proc.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top