News

Wołodymyr Zełenski i Witalij Kliczko zostają w Kijowie

kliczko zełenski kijów wojna
fot. archiwum

Celem wojsk rosyjskich jest zajęcie Kijowa i likwidacja obecnych władz Ukrainy, prezydent Wołodymyr Zełenski zostaje w ukraińskiej stolicy – poinformował w piątek jego przedstawiciel Mychajło Podolak.

„Podstawowy scenariusz operacji specjalnej Rosji jest jasny. Jedynym celem jest wejście do Kijowa i zlikwidowanie władz Ukrainy, osobiście Wołodymyra Zełenskiego” – powiedział Podolak.

Dodał następnie: „Zełenski zostaje w Kijowie, on powinien zademonstrować niezłomność narodu ukraińskiego”.

Podolak przekazał, że łączność telefoniczna, elektryczność i dostawy wody działają w stolicy tak, jak zwykle. Funkcjonują apteki i sklepy, w których nie ma deficytu towarów. Problemem jest paliwo, którego brakuje i które jest limitowane. Otwarte są banki państwowe, zaś prywatne są zamknięte. Połączenia lotnicze są zawieszone. „Wszystkie krytyczne obiekty infrastruktury są pod szczególną ochroną” – powiedział Podolak.

O zamiarze pozostania w Kijowie poinformował także mer Witalij Kliczko. Zapewnił, że on i jego brat – obaj mistrzowie bokserscy – są gotowi walczyć z bronią w ręku.

W pobliżu dzielnicy rządowej w stolicy Ukrainy Kijowie słychać strzały – poinformowała w piątek agencja AP.

Według ukraińskich władz siły rosyjskie zbliżają się do Kijowa, a ich celem jest zajęcie miasta i likwidacja obecnych władz Ukrainy, w tym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Ukraińska armia informowała w piątek, że wojsko rosyjskie, próbuje podejść pod Kijów siłami pancernymi od strony Czernihowa (miasto na północny wschód od ukraińskiej stolicy) i Iwankowa (północny zachód). By spowolnić natarcie na tym drugim kierunku, siły ukraińskie wysadziły dwa mosty; informowano również o zaciętych walkach w okolicach miejscowości Dymer i Iwanków.

Kijów znalazł się w piątek nad ranem pod ciężkim ostrzałem rakietowym Rosjan. Później w Kijowie władze miasta kilka razy ogłaszały alarm przeciwlotniczy i wezwały mieszkańców do udania się do najbliższych schronów.

Media informowały o działających w mieście rosyjskich sabotażystach. Wojsko apelowało do mieszkańców o informowanie o ruchach dywersantów i atakowanie wroga koktajlami Mołotowa. (PAP)

Siły rosyjskie ostrzelały rakietami Grad autobusy jadące do obwodu ługańskiego po ewakuujących się stamtąd ludzi – poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Facebooku.

Autobusy jechały do miasta Szczastia w centralnej części obwodu ługańskiego. (PAP)

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top