News

Wskaźnik oparty na stawce POLONIA wyliczać będzie NBP

stawka polonia wibor nbp

Jeżeli zamiennikiem dla WIBORu zostanie wskaźnik oparty na stawce POLONIA, powstały w wyniku kalkulacji procentu składanego, to wyliczać go będzie NBP, który obecnie jest administratorem POLONII – powiedział wiceminister Piotr Patkowski w trakcie posiedzenia sejmowej podkomisji.

„Po pierwsze, sama POLONIA nie będzie zamiennikiem, tylko wskaźnik na bazie POLONII. (…) W przypadku gdybyśmy zastosowali ten wskaźnik na bazie POLONII, to oczywiście będzie rola NBP, który będzie musiał dokonać odpowiednich zmian dostosowujących i będzie obliczać i publikować stawkę będąca wynikiem kalkulacji procentu składanego z indeksu POLONIA” – powiedział Patkowski.

Rząd pracuje nad ustawowym uregulowaniem procesu wyznaczenia zamiennika WIBORu.

Na mocy procedowanych regulacji możliwe będzie wskazanie jako zamiennika stawki POLONIA wyznaczanej przez Narodowy Bank Polski, gdy nie uda się wyznaczyć zamiennika standardowym procesem.

Sejmowa podkomisja rozpatruje w środę rządowy projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, który został wybrany spośród łącznie pięciu projektów ustaw w tej sprawie (pozostałe 4 przedłożyła sejmowa opozycja) jako projekt wiodący.

Rządowy projekt przewiduje wprowadzenie powszechnych wakacji kredytowych (do 8 miesięcy do końca 2023 r.) dla kredytobiorców hipotecznych w PLN, którzy zaciągnęli zobowiązanie na własne potrzeby mieszkaniowe, zmianę wskaźnika WIBOR od początku 2023 r., a także zasilenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców nowymi środkami, na które mają złożyć się banki.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top