Poradnik

Wspólne rozliczenie PIT-37

Wspólne rozliczenie PIT-37 1

PIT-37 jest jedną z deklaracji podatkowych, w których rozliczenie PIT może nastąpić łącznie – jako łączne opodatkowanie dochodów małżonków. Jest to swoistego rodzaju wyjątek od zasady, ponieważ z założenia każdy podatnik jest zupełnie oddzielną jednostką i małżonkowie podlegają opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów oddzielnie. Jednak w określonych sytuacjach mogą oni zdecydować się na rozliczenie wspólne. Jakie warunki należy spełnić? I jak wspólnie przygotować rozliczenie PIT?

Warunki ustawowe

Podstawą rozliczenia wspólnego małżonków są regulacje dotyczące obowiązków podatkowych dla osób fizycznych – czyli Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. (zwana powszechnie „Ustawą o PIT”). To właśnie w niej polski ustawodawca ustalił zasady, że wspólne rozliczenie małżonków, dotyczyć będzie tylko par o zalegalizowanym związku małżeńskim, ważnym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Dodatkowo określił inne warunki, które muszą spełnić podatnicy, aby móc rozliczać się wspólnie i są to przede wszystkim:

  • pomiędzy małżonkami musi istnieć wspólność majątkowa przez cały rok podatkowy;
  • małżonkowie muszą pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy;
  • aby rozliczyć się wspólnie małżonkowie powinni złożyć odpowiedni wniosek o wspólne rozliczenie (nie działa ono automatycznie);
  • oboje małżonkowie spełniają warunki do rozliczenia się w ramach deklaracji PIT-37 i pojedynczo mogliby skorzystać właśnie z tego formularza.

Należy więc zauważyć, że z rozliczenie PIT dla małżonków będzie niemożliwe w sytuacjach, gdy do któregokolwiek z podatników:

  • zastosowanie mają zasady opodatkowania podatkiem liniowym (zgodnie z przepisami art. 30c Ustawy o PIT);
  • zastosowanie mają przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (np. opodatkowanie kartą podatkową) – wyjątkiem będą osoby osiągające przychody z tytułu najmu itp.;
  • zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku tonażowym lub aktywizacji przemysłu okrętowego i komplementarnych.

Wniosek o wspólne rozliczenie PIT-37

Do wspólnego rozliczenia PIT potrzebny jest zgodny wniosek małżonków. Ustawodawca ułatwiając jednak zadanie parom, stwierdził w Ustawie o PIT w art. 6 ust 2a, że taki wniosek (o rozliczenie PIT wspólne) może zostać wyrażony przez jednego z małżonków – i traktuje się je na równi ze złożeniem oświadczenia o upoważnienie go przez współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Wniosek wyrażany jest bezpośrednio na zeznaniu podatkowym. Nie zmienia to jednak faktu, że oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

rozliczenie_pit_37

Jak przygotować wspólne zeznanie PIT

Co ważne, wspólne rozliczenie PIT-37 pozwala na skorzystanie ze wszelkich form znanych rozliczeniom deklaracji podatkowych. To znaczy, że jeżeli w przypadku PIT-37 podatnicy mogą rozliczyć się tradycyjnie (papierowo, składając formularz bezpośrednio w urzędzie lub za pomocą listu poleconego wysłanego Pocztą Polską), elektronicznie w formie e-deklaracji lub usługi Twój e-PIT – wszystkie te trzy formy będą również dostępne dla małżonków, którzy chcieliby rozliczenia wspólnego.

Materiał e-pity

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top