News

Wybory w Rzeszowie. Kandydaci na prezydenta zagłosowali

wybory rzeszów prezydent głosowanie

W niedzielę o godzinie 7.00 w Rzeszowie rozpoczęły się przedterminowe wybory prezydenta miasta. Muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19.

O fotel prezydenta miasta rywalizują: Grzegorz Braun (KWW Grzegorz Braun-Konfederacja), Konrad Fijołek (KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa 2.0), Ewa Leniart (KWW Ewy Leniart Wspólny Dom Rzeszów) i Marcin Warchoł (KW Marcin Warchoł Tadeusz Ferenc – dla Rzeszowa).

Uprawnionych do głosowania jest 147 889 wyborców. Głosowanie odbywa się w 100 lokalach wyborczych. Głosować będzie można do godziny 21.00. Udający się do lokali wyborczych powinni zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

W związku z pandemią podczas głosowania obowiązują obostrzenia sanitarne. Wyborca przebywając na terenie lokalu wyborczego powinien mieć osłonięte maseczką usta i nos. Wyjątkiem jest uchylenie maseczki na prośbę komisji wyborczej podczas identyfikacji przy wydawaniu karty do głosowania.

W każdym lokalu wyborczym znajdą się środki do dezynfekcji rąk. Na wyborców będą czekać zdezynfekowane długopisy. Lokale wyborcze będą regularnie wietrzone. Należy także pamiętać o obowiązku zachowywania dystansu 1,5 m między osobami, zarówno w lokalu wyborczym, jak i podczas ewentualnego oczekiwania przed nim.

Karty do urn zostały przez nich wrzucone w lokalach znajdujących się w szkole podstawowej nr 24, Zespole Szkół Muzycznych, Szkole Podstawowej nr 29 oraz Przedszkolu Publicznym nr 9.

Ubiegający się o fotel prezydenta Rzeszowa Konrad Fijołek oddał swój głos w wyborach na włodarza miasta w niedzielę rano, około godz. 9. Towarzyszyła mu żona Magdalena.

„To przyjemny moment móc w Rzeszowie odbyć tak ważne święto demokracji. Święto demokracji, które ma zaowocować wyborem prezydenta Rzeszowa. Mam nadzieję, że ten wybór dokona się już dziś, ale jeśli nie, z uśmiechem, jak zwykle, będziemy prosić państwa o głosy dalej” – powiedział dziennikarzom Fijołek po głosowaniu.

Zachęcał też rzeszowian do głosowania. Dodał, że w drodze do lokalu wyborczego widział mieszkańców zmierzających na wybory.

Fijołek głosował w lokalu wyborczym mieszczącym się w Przedszkolu Publicznym nr 9, przy ul. Podwisłocze w Rzeszowie.

Przedterminowe wybory prezydenta miasta rozpoczęły się w niedzielę o godzinie 7.00. Odbywają się one w związku z tym, że rządzący Rzeszowem od 2002 roku Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19.

Uprawnionych do głosowania jest 147 889 wyborców. Głosowanie odbywa się w 100 lokalach wyborczych. Głosować będzie można do godziny 21.00.

Fijołek, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa, startuje w wyborach z poparciem m.in. PO, Lewicy, PSL i ruchu Polska 2050.

Oprócz niego w wyborach kandydują: popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ „Solidarność” wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wspierany przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.(PAP)

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki i kandydatka PiS na prezydenta Rzeszowa oddała głos w niedzielnych wyborach.

„Dziś jest bardzo ważny dzień. Bardzo się cieszę, że jest on pogodny, choć bardzo chłodny, ale mam nadzieję, że w miarę upływu czasu te emocje będą oczywiście rosły i po godz. 21 będzie ich moment kulminacyjny” – powiedziała po wrzuceniu do karty do urny.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie zostały zorganizowane, ponieważ rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc 10 lutego złożył rezygnację po tym, gdy przeszedł COVID-19.

O fotel prezydenta ubiega się czworo kandydatów. Są to: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ „Solidarność”; proponowany i konsekwentnie wspierany w kampanii przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł; b. współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Wybory, pierwotnie planowane na 9 maja, z powodów epidemicznych zostały przesunięte na niedzielę 13 czerwca, a ich ewentualna druga tura – 27 czerwca.(PAP)

Ubiegający się o fotel prezydenta Rzeszowa poseł Konfederacji Grzegorz Braun oddał w niedzielę publicznie swój głos w wyborach. Kartę do głosowania z zaznaczonym głosem wrzuciło do urny jedno z towarzyszących Braunowi dzieci – mały chłopiec.

Poseł przyszedł do lokalu wyborczego w niedzielę po godz. 11.00 pieszo, w towarzystwie młodych ludzi z małymi dziećmi. Miał na głowie bejsbolówkę z tytułem filmu „Star Wars” – „Gwiezdne Wojny”, był bez maseczki.

Braun po odebraniu karty wyborczej z nazwiskami czterech kandydatów na prezydenta podszedł do przezroczystej urny, za którą czekali operatorzy i fotoreporterzy relacjonujący to wydarzenie. Położył kartę na urnie i zaznaczył w ich obecności swój głos. Potem podał zgiętą kartę do głosowania jednemu z towarzyszących mu dzieci; razem wrzucili kartę do przezroczystej urny – również w sposób widoczny, na kogo głosował.

Po wyjściu z lokalu wyborczego poseł powiedział dziennikarzom, że w eterze obowiązuje cisza, „głębokie zanurzenie wszyscy wzięli i tak trzeba, skoro takie prawo”.

„I zatem niczego nie sugerując zauważę tylko, że kogoś trzeba wybrać” – powiedział.

Braun głosował w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 3 mieszczącej się w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 przy ul. Szopena 28 w Rzeszowie.(PAP)

Kandydat na prezydenta Rzeszowa wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zagłosował w niedzielę w przedterminowych wyborach na włodarza tego miasta. „To święto demokracji” – powiedział dziennikarzom.

Marcin Warchoł przyszedł na wybory z rodziną. Wraz z żoną oddał głos w Szkole Podstawowej nr 29.

„Spełniliśmy obywatelski obowiązek. Dziękuję wszystkim, przede wszystkim tym, którzy dziś głosują. To święto demokracji. Zachęcam do głosowania, by frekwencja była jak największa. Pogoda dopisuje, dlatego serdecznie zapraszam na wybory. Do godziny 21. można głosować” – powiedział Warchoł dziennikarzom po oddaniu głosu. Życzył też wszystkim wszystkiego dobrego i miłej niedzieli. „Do zobaczenia dziś o godz. 21. na naszym wieczorze wyborczym” – dodał wiceminister.

Warchoł w kampanii był wspierany przez byłego prezydenta miasta Tadeusza Ferenca. Oprócz Warchoła na prezydenta miasta kandydują: popierana przez Prawo i Sprawiedliwość oraz rzeszowski region NSZZ „Solidarność” wojewoda podkarpacki Ewa Leniart; były współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, którego popierają m.in. PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050; oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Wybory, pierwotnie planowane na 9 maja, z powodów epidemicznych zostały przesunięte na niedzielę 13 czerwca; ewentualna druga tura odbędzie się 27 czerwca. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top