News

Wydłużona kwarantanna, zakaz lotów i zmiana limitów

niedzielski obostrzenia limity omikron koronawirus

Kwarantanna dla osób przybywających do Polski spoza strefy Schengen zostaje wydłużona do 14 dni z 10 dni, z możliwością zwolnienia z kwarantanny dopiero po 8 dniach – powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Zmiana zasad dla osób, które podróżują do Polski ze strefy 'non Schengen’. Tutaj podjęliśmy decyzję (…) o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni, do tej pory na standardowych warunkach wynosiła 10 dni, zwolnienie z tej kwarantanny może mieć miejsce dopiero od 8 dnia po wykonaniu testu PCR” – powiedział.

Dodał, że wraz z rozwojem sytuacji to może podlegać zmianom. (PAP Biznes)

W związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa rząd zdecydował o wprowadzeniu zakazu lotów do 7 krajów Afryki i obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie dla wracających – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Pakiet alertowy obostrzeń związany z Omikronem ma dwa elementy. Pierwszy z nich dotyczy uszczelniania granic. Podążając za rekomendacjami Europejskiej Agencji ds. Kontroli Zakażeń wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów – Bostwana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Te kraje zostały uznane za kraje wysokiego ryzyka i w przypadku tych krajów zostanie wprowadzony zakaz lotów” – powiedział Niedzielski.

„Osoby, które będą wracały z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni, w tym przypadku nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej 14-dniowej kwarantanny” – dodał. (PAP Biznes)

Rząd zmienia limity obłożenia dla osób przebywających w siłowniach, muzeach i miejscach związanych z hazardem do 1 os. na 15 metrów kwadratowych z 1 os. na 10 m. kw. – powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Do tej pory w obiektach takich jak siłownie, kluby, muzea, hazard, tam, gdzie mieliśmy liczone obłożenie na metry kwadratowe i obowiązywał limit 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, obecnie podnosimy ten limit do 1 os. na 15 metrów kwadratowych” – powiedział Niedzielski. (PAP Biznes)

Dodatkowe obostrzenia w zw. z mutacją Omikron koronawirusa będą obowiązywać na razie od 1 do 17 grudnia, ale w razie potrzeby decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień – powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Trzeba mieć świadomość, że jeżeli sytuacja ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, to oczywiście decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień, ale w tej chwili te regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia. Dajemy sobie 2-tygodniowy czas na kompletowanie informacji związanych z nową mutacją, ale też jednak chcemy zobaczyć, czy w tym okresie narzędziami tego typu udaje nam się redukowanie tej fali, którą mamy” – powiedział. (PAP Biznes)

Osoby zaszczepione nie będą poddane obowiązkowej kwarantannie – powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Limit na zgromadzenia i uroczystości w okresie 1-17 XII zostanie obniżony ze 150 do 100 osób, na wydarzeniach sportowych z 500 do 250 – powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Druga część tych obostrzeń krajowych w ramach pakietu alertowego to są zgromadzenia i uroczystości, gdzie obecnie mamy limity wynoszące 150 osób, to są wesela, komunie i inne takie spotkania również dyskoteki. Zmieniamy ten limit na 100 osób” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

nowe obostrzenia grudzień 2021

Ministerstwo Zdrowia

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top