Biznes

Wzrosną ceny energii elektrycznej ale mają być rekompensaty. Niestety nie dla firm

Wzrosną ceny energii elektrycznej ale mają być rekompensaty. Niestety nie dla firm 1

Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad rozwiązaniem prawnym, które umożliwi zrekompensowanie odbiorcom indywidualnym wzrostu cen energii elektrycznej po zakończeniu roku, poinformował minister Jacek Sasin. Koszt takiego rozwiązania dla budżetu może wynieść ok. 3 mld zł.

„Zasada będzie taka, że po końcu roku, kiedy każdy będzie już wiedział i będziemy mogli określić, ile więcej pojedyncza rodzina zapłaciła za prąd w wymiarze rocznym, zrekompensujemy tę różnicę” – powiedział Sasin w wywiadzie dla TVN24.

Wyjaśnił, że mowa jest o rozwiązaniu, które będzie obowiązywało w 2020 r., potem jednak rząd może rozważyć kolejne rozwiązania.

Zgodnie z obecnymi wyliczeniami, koszt takiego rozwiązania ustawowego dla budżetu to „niewielkie miliardy”, ale ostatecznie będzie on zależał od liczby złożonych wniosków.

„Gdyby założyć, że wszyscy zwrócą [się o rekompensaty] to około 3 mld zł” – wskazał Sasin.

Minister podkreślił też, że Polska nie może dalej prowadzić rekompensat dla firm, ponieważ ten model został zakwestionowany przez Komisję Europejską.

W połowie grudnia 2019 r. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę Taurona Sprzedaż obowiązującą od 1 stycznia 2020 r., w końcu grudnia – dla spółek Enea i Energa Obrót, a na początku stycznia – PGE Obrót. W efekcie rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o ok. 9 zł miesięcznie. Średni wzrost płatności dla wszystkich grup taryfowych w gospodarstwach domowych wyniesie 11,6%.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top