Poradnik

Zakładasz firmę? Podejdź do tego z głową

firma działalność gospodarcza formalności prawo podatki

Planujesz założenie działalności gospodarczej? Jeśli tak, zapewne Twoja głowa pełna jest pomysłów i dobrych chęci. Nie zapominaj jednak, że poza wizją zarabiania pieniędzy i pracy na własnych warunkach istnieją także kwestie prawne i podatkowe związane z prowadzeniem firmy. Jak mądrze podejść do otwarcia działalności?

Z jednej strony – całkiem prosta procedura rejestracji firmy. Z drugiej – słyszane z każdej strony historie o zamkniętych biznesach, o trudnościach w prowadzeniu działalności, o niekorzystnych zmianach w prawie podatkowym. Sprawdź, co musisz wiedzieć, by ruszyć ze swoim biznesem możliwie bezboleśnie, stopniowo rozwijając żagle i nie rozbijając się o skały trudnej rzeczywistości po kilku miesiącach pracy.

Formalności – niemniej ważne od pomysłu na biznes

Zakładając, że masz klarowny pomysł, biznesplan z kosztorysem, ewentualny lokal na oku i poduszkę finansową – co zostaje do zrobienia, by móc prowadzić działalność? Na pierwszym miejscu powinno się znaleźć gruntowne zapoznanie z tematem prawa i podatków w przedsiębiorstwie. Aby podejść do tego z rozsądkiem, warto umówić się na konsultację ze specjalistą, ponieważ każdy młody przedsiębiorca musi dokonać pewnych wyborów związanych z formą działalności czy rodzajem opodatkowania – a tematy te bywają niezwykle złożone. Zła, nieprzemyślana decyzja może skutkować problemami prawnymi lub zbędnymi kosztami.

Śledź zmiany w prawie

Prawo nieustannie się zresztą zmienia i raz podjęta decyzja nie musi zostać z przedsiębiorcą na zawsze – doskonałym przykładem może być fakt, po ostatnich zmianach niejedna spółka komandytowa przekształca się obecnie w inną spółkę – np. z ograniczoną odpowiedzialnością (a jest to często kilkumiesięczny proces, o którym przeczytasz tutaj: https://legality.com.pl/przeksztalcenie-spolki-komandytowej/). Zmiany tego typu wynikają zwykle z finansowych kalkulacji.

Decyzje prawne i podatkowe przy zakładaniu firmy

Jakie więc ważne i złożone decyzje musisz podjąć, zakładając działalność? Czekają Cię przede wszystkim:

  • wybór formy działalności (jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka, a jeśli spółka – to jaka?),
  • wybór formy opodatkowania (który najlepiej skonsultować z doświadczonym biurem rachunkowym),
  • decyzja o odprowadzaniu podatku VAT bądź zwolnieniu z niego,
  • określenie formy ewentualnej współpracy z innymi podmiotami.

Wszystkie te decyzje wymagają zdobycia ogromu wiedzy, toteż nieocenione przy ich podejmowaniu będzie wsparcie kompetentnych specjalistów. Zdroworozsądkowe podejście do tych wyborów dotyczy także przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes od dłuższego czasu, a obecnie stoją u progu zmian – bo są na przykład w trakcie przekształcania spółki bądź zmiany sposobu opodatkowania swojej firmy.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Legality, której specjalizacją jest prawo gospodarcze. Jeśli szukasz pomocy dotyczącej powyższej tematyki, kancelaria z siedzibą w Warszawie zaprasza do kontaktu. Kancelaria Legality prowadzi sprawy na terenie całego kraju.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top