Turystyka

Zakończył się remont zabytkowego traktu w Przeworsku

przeworsk trakt ulica kilińskiego remont renowacja
fot. W. Wójcik

Nowy blask zyskała zabytkowa ul. Kilińskiego w Przeworsku. Zakończył się remont objętego ochroną konserwatorską zabytkowego traktu w ścisłym centrum starego miasta, sąsiadującego z rynkiem.

Jak mówi zastępca burmistrza Przeworska Wojciech Superson, ulica ta jest niedocenianą historyczną perełką miasta: „To średniowieczny ciąg komunikacyjny, który prowadził od jednej fortyfikacji miasta – od zabudowań klasztornych Ojców Bernardynów, przez centrum, do następnych zabudowań fortyfikacyjnych – klasztoru Bożogrobców. „

„Jest jedną z najstarszych uliczek lokowanych przy zabytkowych murach obronnych miasta” – dodał Wojciech Superson.

Fragmentu muru obronnego wraz z furtą wejściową został odtworzony w ramach podczas remontu, podczas którego ułożono nową nawierzchnię  z kostki brukowej.

Wzdłuż ulicy zachował się zespół trzech drewnianych domów z przełomu XVIII i XIX wieku, których tylną ścianę stanowi właśnie obronny mur miejski. Gdy mury przestały pełnić funkcję obronną, tereny do nich przylegające zostały wykorzystane przez uboższe mieszczaństwo pod zabudowę mieszkalną.

Remont ulicy Kilińskiego w Przeworsku kosztował prawie milion zł (980 tys.zł). 60 procent tej kwoty miasto zdobyło z funduszy unijnych.

przeworsk trakt ulica kilińskiego remont renowacja

źródło: PR Rzeszów

1 komentarz

1 komentarz

  1. Realista

    7 września 2020 at 22:21

    Żałośnie to wygląda- jak parking przed byle marketem. Projekt najniższych lotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top