Poradnik

Zakup spółki z o.o – formalności i czas realizacji

Zakup spółki z o.o - formalności i czas realizacji 1

Kupując gotową spółkę, rozpoczniesz działalność bez konieczności wielomiesięcznego oczekiwania na rejestrację w KRS i wpis do rejestru VAT. Formalności załatwisz na odległość, w ciągu zaledwie dwóch dni. Od czego zacząć?

Na skutek planowanych podwyżek ZUS, coraz więcej przedsiębiorców rozważa zastąpienie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółką z o.o. Wspólnicy spółki są bowiem zwolnieniu z odprowadzania comiesięcznych zobowiązań zusowskich (wyjątkiem jest jedynie jednoosobowa spółka z o.o.).

Żmudny proces rejestracji spółki

Samodzielny proces rejestracji może potrwać jednak aż kilka miesięcy. Dlaczego? Urzędnicy sądowi dokonujący wpisów do rejestru KRS są przeciążeni nadmiarem obowiązków. Oprócz dokonywania wpisów wielu z nich zajmuje się także wykreślaniem firm z rejestru oraz wprowadzeniem zmian. To jednak nie wszystko. Jeśli przedsiębiorca chce zgłosić spółkę jako płatnika podatku VAT, musi się liczyć z kolejnymi utrudnieniami. Zgodnie z aktualnie obwiązującym prawem, obowiązkiem urzędników skarbowych jest weryfikacja firmy przed dokonaniem rejestracji VAT. Przepisy nie definiują jednak sposobu jej przeprowadzenia. Czasem zdarza się więc, że urzędnik odwiedza siedzibę firmy, aby sprawdzić, czy ta rzeczywiście istnieje. Może także poprosić przedsiębiorcę o dostarczenie prawa do lokalu — siedziby. Taka procedura, bez względu na sposób jej przeprowadzenia opóźnia cały proces o kolejne dni, a nawet tygodnie.

Jeśli zależy Ci na tym, aby rozpocząć działalność jak najszybciej, zrezygnuj z samodzielnej rejestracji i… kup gotową spółkę.

Czym są gotowe spółki z o.o.?

Gotowe spółki z o.o. to spółki zarejestrowane kilka miesięcy lub lat wcześniej, przygotowane do dalszej odsprzedaży. Każda posiada umowę spółki, numer NIP i REGON, większość z nich – status podatnika VAT/VAT-UE. Procedura zakupu gotowej spółki jest nie tylko szybka, ale również bardzo łatwa. Jak ją zrealizować?

Zakup gotowej spółki krok po kroku

  • Jeśli rozważasz zakup gotowej spółki, znajdź sprawdzonego sprzedawcę. Najlepszym wyborem będziesz skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która specjalizują się w zakładaniu i odsprzedaży gotowych podmiotów. Idealnie, gdyby miała co najmniej kilka lat doświadczenia na rynku. Zanim wybierzesz tę jedyną, skontaktuj się z nią telefonicznie. Dobrym znakiem będzie wysoka kultura osobista konsultanta, cierpliwość oraz rzeczowe odpowiedzi na zadawane przez Ciebie pytania.

Ważne: Aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo transakcji, nie korzystaj z usług osób, zamieszczających ogłoszenia w popularnych portalach internetowych. Zawarcie transakcji z przypadkową osobą może mieć długofalowe, wyjątkowo niekorzystne konsekwencje.

  • Przygotuj podstawowe informacje o firmie. Jeśli wybrałeś kompetentnego sprzedawcę, czas na formalności. Do stworzenia umowy notarialnej, nowej dokumentacji księgowej i wprowadzenia zmian w KRS-ie potrzebne będą:
  1.  nazwa nowej nazwy spółki,
  2. adres,
  3. miejsce siedziby,
  4. informacje na temat wysokości kapitału zakładowego,
  5. dane wspólników i członków zarządu,
  6. procentowy podział udziałów w spółce oraz sposób reprezentacji

Wszystkie informacje przekaż firmie, od której kupujesz spółkę.

  • Podpisanie umowy notarialnej Kolejnym krokiem w procesie zakupy spółki będzie podpisanie umowy zbycia – kupna udziałów, cały proces odbywa się u notariusza.
  • Aktualizacja danych w KRS. Po podpisaniu umowy niezbędne jest jeszcze zaktualizowanie danych podmiotu w KRS, tym również zajmie się profesjonalna firma:
  1.  informacji dotyczących zmiany wspólników i członków zarządu,
  2. informacji dotyczących zmiany osób reprezentujących spółkę
  3. ewentualnych zmian w umowie spółki.

Choć ich naniesienie nie odbędzie się od ręki, już w dniu podpisania umowy u notariusza, będziesz mógł reprezentować spółkę, podpisywać dokumenty i wystawiać faktury.

Zakup spółki z o.o – czas realizacji

Od momentu znalezienia sprzedawcy do chwili podpisania umowy cały proces trwa z reguły nie dłużej niż 2-3 dni robocze. W szczególnych przypadkach, jeśli przedsiębiorcy szczególnie zależy na czasie, można zrealizować go nawet w ciągu jednego dnia.

Odległość nie jest przeszkodą

Jedną z największych obaw przedsiębiorców, rozważających kupno gotowej spółki jest dzieląca ich od sprzedawcy odległość. Konieczność podróży na drugi koniec Polski pochłania bowiem nie tylko fundusze, ale przede wszystkim niezwykle cenny czas. Nie wszyscy wiedzą jednak, że formalności można dopełnić, nie ruszając się z miejsce zamieszkania. Jak to możliwe? Aby sfinalizować transakcję, wystarczy, podpisać dokumenty w kancelarii notarialnej, w swoim mieście, a następnie przesłać je kurierem do notariusza w mieście sprzedawcy spółki. Łatwe? Zdecydowanie tak!

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top