News

Zamek Tarnowskich na tarnobrzeskim Dzikowie z odrestaurowaną biblioteką

zamek tarnowskich tarnobrzeg dzików
Fot. R. Pytka

Tarnobrzeg/Zamek Tarnowskich. Prawie 200 tysięcy złotych kosztowało odrestaurowanie zabytkowej biblioteki mieszczącej się w Zamku Tarnowskich na tarnobrzeskim Dzikowie.

Pomieszczenie zostało przeznaczone na ten cel w latach 30 XIX wieku, przez hrabiego Jana Feliksa Tarnowskiego, twórcę biblioteki, będącej częścią słynnej „kolekcji dzikowskiej”.

Prace konserwatorskie i restauratorskie trwały ponad 2 lata, co jak poinformował profesor Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum-Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, wiązało się z etapowaniem tych działań ze względu na poszukiwanie źródeł ich finansowania.

Znaczącą część środków przekazały władze samorządowe Województwa Podkarpackiego, ponadto, budżet tego przedsięwzięcia zasilił Wojewódzki Konserwator Zabytów oraz samorząd Tarnobrzega.

W pierwszej kolejności odnowiono kominek wykonany z czarnego marmuru z „Leliwą”, czyli herbem rodziny Tarnowskich. W dalszej kolejności odrestaurowano drewniane szafy na księgozbiór oraz grafiki przedstawiające poczet królów i książąt polskich, oraz znajdujące się w bibliotece biurko. W pomieszczeniu wykonano także nową posadzkę i uzupełniono ubytki w murach.

dzików zamek tarnowskich tarnobrzeg

fot. R. Pytka

Biblioteka była najważniejszą i największą częścią kolekcji dzikowskiej. W jej zbiorach znajdowały się, m.in. Statuty Kazimierza Wielkiego znane jako Kodeks Dzikowski, najstarszy odpis Kroniki Wincentego Kadłubka czy zbiór Biblii katolickich i protestanckich. Później trafiły tam takie dzieła jak: rękopis „Pana Tadeusza” Mickiewicza i „Balladyny” Słowackiego.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top