Poradnik

Zatrudnianie pracowników z Azji – sprawdź, jak to zrobić

pracownik azja zatrudnienie outsourcing praca jak

Można się zastanawiać czy w dobie pandemii zatrudnianie pracowników z Azji to dobry pomysł. W końcu wszystko zaczęło się właśnie na tym krańcu świata. Okazuje się jednak, że to Europa nie potrafi uporać się z wirusem, podczas gdy Azjaci w większości nie mają już z nim problemu, a nowe zakażenia pojawiają się stosunkowo rzadko, jak na tą wielkość populacji. Jak zatem wyglądają formalności?

Zielone światło przy zatrudnianiu pracowników z Azji

Wszystko wskazuje na to, że nie ma powodów, aby z pandemia miała wpływ na bezpieczeństwo zatrudniania pracowników z Azji. Na ten moment istotny problem z koronawirusem mają Indie, w których dzienny przyrost nowych chorych utrzymuje się na podobnym poziomie jak w Polsce. Obecnie, pomimo obostrzeń w zakresie przekraczania polskiej granicy, osoby posiadające prawo do pracy na terenie RP nadal mogą swobodnie wjechać do naszego kraju. Przed pojęciem działań mających na celu zatrudnienie pracowników z Azji warto jednak sprawdzić na stronach straży granicznej czy przepisy w tym zakresie nie uległy zmianie.

Jak zatrudnić pracownika z Azji

Zatrudnienie pracownika z Azji na własną rękę to proces dość długi ze względu na liczne formalności i procedury, które obowiązkowo trzeba przejść. Nie jest to jednak temat nie do przejścia, co potwierdza fakt, iż wielu pracodawców bierze to zadanie na własne barki i udaje im się przejść tą drogę z sukcesem.

Sprawdź informacje pod adresem: https://conquro.pl/zatrudnianie-pracownikow-z-azji-filipin-jak-rekrutowac-przez-agencje-pracy/

Jeśli masz już kandydata do pracy, który spełnia Twoje oczekiwania, wówczas musisz na wstępie potwierdzić czy wskazana osoba posiada dwa kluczowe dokumenty, niezbędne do podjęcia dalszych działań: tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Musisz pamiętać, że właśnie Twoim obowiązkiem, jako przyszłego pracodawcy jest dopilnowanie tych kwestii. Ponadto, kopie wspomnianych dokumentów musisz przechowywać w razie kontroli.

Kolejnym krokiem jest otrzymanie zaświadczenia od starosty. Dokument ma potwierdzić, że w przynależnym Urzędzie Pracy nie ma zarejestrowanych osób, które mogłyby skorzystać z prawa pierwszeństwa przed cudzoziemcami do podjęcia pracy na wskazanym stanowisku. Wyjątek stanowią zawody deficytowe, których lista jest aktualizowana na stronach serwisów rządowych. Jeśli zdobędziesz ten dokument, możesz udać się do Urzędu Wojewódzkiego i złożyć wniosek o zezwolenie typu A (dla kandydatów, którzy będą mieli wykonywać pracę u pracodawcy, którego siedzibę stanowi RP) lub B (dla osób, które będą miały pełnić funkcję w zarządzie firmy, jako komplementariusz lub prokurent) na pracę cudzoziemca. Obydwa rodzaje zezwoleń wydawane są na 3 lata z możliwością przedłużenia w specjalnym trybie, jednak zezwolenia typu B w szczególnych przypadkach mogą zostać wydane od razu na 5 lat.

To procedura obowiązkowa dla pracowników z innych regionów niż UE, EOG, Wielka Brytania i Szwajcaria, za wyjątkiem tych, którzy są ustawowo zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Czas na rozpatrzenie złożonych wniosków wynosi 30 dni, jednakże urząd zastrzega, iż w skomplikowanych przypadkach, termin może zostać przedłużony o kolejny miesiąc.

Outsourcing pracowników z Azji

Jak widać procedury i czas oczekiwania na rozpatrzenie poszczególnych wniosków może trwać miesiącami. Właśnie z tego względu lepszym rozwiązaniem wydaje się jednak usługa outsourcingu pracowniczego, dzięki której przedsiębiorca zyskuje czas i pozbywa się masy formalności, które na nim ciążą, jako na pracodawcy – zapewnie specjalista z firmy Conquro.

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top