Biznes

Zerowa stawka VAT na żywność. Od kiedy będzie obowiązywać?

podatek vat żywność zero 0

Zerowa stawka VAT na żywność mogłaby obowiązywać od 1 lutego – poinformował w programie I Polskiego Radia minister finansów Tadeusz Kościński.

Stawka „zero” mogłaby obowiązywać nie wcześniej niż od 1 lutego, a to z tego powodu, że trzeba kasy fiskalne przerejestrować” – powiedział.

RMF FM podało w środę, że jest nieformalna zgoda Komisji Europejskiej na zerową stawkę VAT na żywność praktycznie od zaraz.

Kościński dodał, że zerową stawką VAT objęte byłyby te produkty, które są obecnie obciążone 5-procentowym podatkiem VAT.

(PAP Biznes)

Aktualizacja 13:26

Zerowa stawka VAT na żywność będzie legalna w przyszłości – powiedział w środę na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni. Nie sprecyzował, kiedy dokładnie się to stanie.

„Obowiązujące obecnie przepisy nie pozwalają na zerową stawkę VAT w przypadku produktów żywnościowych. (…) Ostatnio w Radzie przyjęto jednak przepisy, które będą na to pozwalać w przyszłości. Teraz jesteśmy w momencie przejściowym. Oznacza to w praktyce, że nie jest to rzecz dopuszczona unijnymi przepisami w tej chwili, ale wiemy, że stanie się legalna. (…) Komisja przyjęła do wiadomości decyzję Rady, mimo że nie jest ona zgodna z obowiązującymi teraz przepisami” – oświadczył Gentiloni.

2 grudnia polski wiceminister finansów Piotr Patkowski poinformował w Sejmie o złożeniu do Komisji Europejskiej wniosku o zgodę na obniżenie stawki VAT na żywość do 0 proc. Jest to jeden z potencjalnych elementów tarczy antyinflacyjnej, którego wdrożenie zależy od zgody KE. Równolegle do rozmów z Komisją unijni ministrowie uzgodnili 7 grudnia nowelizację dyrektywy VAT.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top