Poradnik

Złoto ucieczką przed inflacją? Jak zacząć w nie inwestować?

złoto inflacja inwestowanie kupno

Inwestowanie w złoto przez wielu ekspertów określane jest jako sposób na ochronę kapitału przed inflacją. Jak wygląda to w praktyce? W jaki sposób można zacząć inwestować w złoto? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

W jaki sposób złoto pozwala uciec przed inflacją?

Szybko rosnąca inflacja sprawia, że wiele osób zaczyna rozglądać się za inwestycją, która pozwoli ochronić posiadany kapitał przed jej negatywnymi skutkami. Oczywiście, docelowo powinna być to bezpieczna inwestycja, co sprawia, że idealnie w tym przypadku sprawdza się złoto. Warto bowiem mieć świadomość, że złoto nie tylko przechowuje wartość, a co za tym idzie pozwala ochronić oszczędności przed inflacją, ale jest również trwałe oraz powszechnie akceptowalne na całym świecie. W efekcie wartość posiadają nie tylko aktualnie produkowane monety, czy sztabki, ale również złoto, które może mieć dziesiątki lub setki lat. Co więcej, sprzedać je, a co za tym idzie wymienić na gotówkę można praktycznie wszędzie, co sprawia, że złoto doskonale sprawdza się w okresie zawirowań politycznych, czy wojny.

W jaki sposób złoto chroni posiadany kapitał przed inflacją? Przede wszystkim dzięki temu, że w długoterminowej perspektywie jego wartość rośnie. Jako dowód można podać fakt, że na początku XX wieku złoto kosztowało około 20 dolarów za uncję, a obecnie należy za nią zapłacić około 1800 dolarów. W efekcie posiadanie sztabki złota przez ponad 100 lat sprawiłoby, że jej wartość wzrosłaby około 90-krotnie (banknot 20 dolarowy nadal jest warty 20 dolarów). Bardziej namacalny przykład? Pierwszy iPhone w 2007 roku kosztował 599 dolarów, a za uncję złota należało wówczas zapłacić około 650 dolarów. Obecnie najdroższa wersja najnowszego iPhone’a kosztuje 1599 dolarów, co pokazuje, że złoto przechowało wartość.

Jak zacząć inwestować w złoto?

Obecnie na rynku złoto występuje w formie inwestycyjnej, jubilerskiej oraz kolekcjonerskiej. W każdym przypadku złoto ma swoją wartość i można je sprzedać, jednak chcąc kupić złoto w celu ochrony kapitału przed inflacją warto postawić na złoto inwestycyjne. Są to przede wszystkim sztabki oraz monety bulionowe, a zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że inwestor nie musi znać się na numizmatyce, czy potrafić ocenić wartość biżuterii, ponieważ w tym przypadku liczy się wyłącznie wartość kruszcu, która jest określana na podstawie jego masy.

Co jest istotne przy inwestowaniu w fizyczne złoto? Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że zakup sztabek, czy monet poniżej uncji nie jest opłacalny. Wynika to z faktu, że koszt wytworzenia małej sztabki jest praktycznie taki sam jak przy większej, a rozkłada się na mniejszą ilość kruszcu. W efekcie jego realna cena jest wyższa, co sprawia, że inwestor przepłaca. Świadomi tego faktu powinni być przede wszystkim początkujący inwestorzy, którzy chcieliby zakupić złoto za mniejsze kwoty. W ich przypadku lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z Programu Powiernik, który jest dostępny pod linkiem: www.powiernik.net/oszczedzanie. Można bowiem w ten sposób kupować złoto za niewielkie kwoty (od 200 złotych), co zapisuje się w indywidualnym rejestrze. Złoto kupowane jest w tym przypadku hurtowo (dla wszystkich wpłacających z danego miesiąca), co pozwala uzyskać atrakcyjną cenę. W momencie, gdy w rejestrze danego inwestora uzbiera się 50 gram złota ma on możliwość zamówienia fizycznej sztabki, która zostanie do niego dostarczona. Oczywiście jest to rozwiązanie dla małych inwestorów, ponieważ osobom dysponującym większym kapitałem zaleca się zakup większych sztabek (min. 1 uncjowych), co również oferuje Powiernik S.A. pod linkiem: www.powiernik.net/zakup. Warto również podkreślić, że lepszym rozwiązaniem może być zakup dwóch sztabek o masie 50 g niż jednej stu gramowej, co wynika z faktu, że odsprzedając złoto można część sobie zachować na przyszłość.

Dlaczego warto kupować złoto w Powiernik S.A.?

W poprzednim akapicie wspomniano, że fizyczne złoto warto kupować poprzez Powiernik S.A. niezależnie od tego, czy będzie to udział w programie systematycznego inwestowania, czy bezpośredni zakup sztabek. Dlaczego akurat Powiernik S.A.? Przede wszystkim dlatego, że firma istnieje na rynku od 2013 roku będąc jednocześnie oficjalnym partnerem C.Hafner, czyli światowego producenta złota zrzeszonego w LBMA. Zaletą są również atrakcyjne ceny (zakup tańszy niż u konkurencji) oraz indywidualna obsługa na najwyższym poziomie. Podkreślić należy również bezpieczeństwo, które jest jednym z najważniejszych aspektów przy zakupie złota inwestycyjnego.

Podsumowując należy stwierdzić, że chcąc ochronić posiadany kapitał przed inflacją warto zacząć inwestować w fizyczne złoto. Atrakcyjne ceny oraz rozwiązania dla małych i dużych inwestorów oferuje Powiernik S.A.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top