Biznes

ZM Dezamet z kolejną umową na modernizację nabojów do samobieżnych moździerzy Rak

dezamet umowa naboje rak pgz mon hsw
fot. ZM Dezamet

Zakłady Metalowe Dezamet podpisały kolejną umowę na modernizację 120 mm nabojów odłamkowo-burzących do samobieżnych moździerzy Rak – poinformowała w czwartek Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ).

Umowa zawarta z Inspektoratem Uzbrojenia MON przewiduje modernizację i dostawę 10,5 tys. sztuk 120 mm naboi moździerzowych OF-834BM w latach 2021-2022. Łączna wartość kontraktu to 65,5 mln złotych brutto.

„Wraz z rosnącą liczbą kompanijnych modułów ogniowych Rak w siłach zbrojnych, naturalny jest wzrost zużycia środków do szkolenia. Zmodernizowana przez nas amunicja 120 mm jest podstawowym nabojem wykorzystywanym przez załogi zespołów operujących moździerzami samobieżnymi M120” – powiedział prezes ZM Dezamet w Nowej Dębie Tomasz Wawrzkowicz, cytowany w komunikacie PGZ

„W tym roku zakończyliśmy badania i opracowaliśmy dokumentację niezbędną do rozpoczęcia produkcji nowego typu amunicji dedykowanej dla tych moździerzy. Liczę, że wkrótce nastąpi podpisanie umowy na dostarczenie 120 mm naboi nowego typu i niezwłocznie przystąpimy do jej realizacji” – dodał.

Podpisany kontrakt to druga umowa na dostawę do Wojska Polskiego tego rodzaju amunicji. Pierwsza, podpisana w roku 2016 na łączną liczbę 6318 sztuk, została zrealizowana w latach 2017-19. Granaty OF843BM to amunicja zmodernizowana pod kątem przystosowania jej do zaprojektowanego i produkowanego przez Hutę Stalowa Wola moździerza 120 mm Rak, w tym do systemu automatycznego ładowania.

Przemysł i wojsko pracują także nad nowymi pociskami do Raka, które pozwolą wykorzystać donośność tego działa.(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top