Inwestycje

Żurawica: powstanie droga łącząca krajową „77” z terminalem kolejowym T1

żurawica droga terminal
fot. Krzysztof Witek

Żurawica/Terminal. W Żurawicy ma powstać droga łącząca krajową „77” z terminalem kolejowym T1.

Planowana inwestycja ma nie tylko poprawić komunikację, ale także wspierać rozwój suchego portu w Żurawicy, który w przyszłości ma stać się strategicznym centrum logistycznym łączącym wschód z zachodem Europy.

Na peronie stacji Żurawica Rozrządowa odbyła się konferencja prasowa w tym temacie.

Spotykamy się w miejscu, które ma naprawdę wielki potencjał. Koncepcja Trójmorza czyli połączenia Bałtyku z Morzem Czarnym służy Podkarpaciu, całej Polsce, ale jest też interesem Unii Europejskiej, stąd też właśnie tego typu procesy należy pilnować i zaznaczać na arenie Europy. Samorząd województwa podkarpackiego współpracując z gminami Orły i Żurawica, przygotował koncepcję drogi, która tę strefę będzie uaktywniała i umożliwiała sprawny dojazd dla transportu kołowego ciężarowego. Otrzymaliśmy kwotę prawie 100 milionów złotych na tę inwestycję i w tej chwili przygotowywany jest jej plan funkcjonalno-użytkowy – mówił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Będzie to bardzo skomplikowana inwestycja, przebiegać będzie przez teren uprzemysłowiony z infrastrukturą kolejową, z sieciami energetycznymi, a więc będzie wiązać się z budową rond, wiaduktów – dodał marszałek Ortyl.

Te wielkie zagadnienia polityki międzynarodowej konkretyzują się właśnie w takich inwestycjach, realizowanych na terenach gmin Orły i Żurawica. Niezmiernie się cieszymy, że panowie marszałkowie życzliwie podeszli do tej inwestycji, bo jest ona przedsięwzięciem, które było przygotowywane przez co najmniej kilka lat – powiedział gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk.

Cieszymy się, że to środki, które będą lokowane na terenach gminy Orły i Żurawica dadzą kolejne koło zamachowe dla naszych regionów, żebyśmy mogli się dalej prężnie rozwijać– podkreślił wójt gminy Orły Bogusław Słabicki.

Droga łącząca „krajówkę” (rozpoczynająca swój bieg na wysokości miejscowości Duńkowiczki) z Żurawicą Rozrządową ma pozwolić na lepsze skomunikowanie obu punktów. Obecnie bowiem jedyną drogą dojazdową do żurawickiego terminala kolejowego jest ulica wiodąca przez centrum tej miejscowości.

Prace projektowe dotyczące drogi łączącej krajową 77 z terminalem T1 w Żurawicy Rozrządowej – według wcześniejszych zapowiedzi – mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Rozpoczęcie budowy drogi, które zapewne przebiegać będzie w formule „zaprojektuj-wybuduj”, spodziewane jest na lata 2025 – 2026.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top