Praca

ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji PIT

zus pit wysyłka

Jak co roku, w drugiej połowie stycznia, ZUS rozpoczął wysyłanie deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Tegoroczna wysyłka potrwa do połowy lutego.

Przed 1 marca wszyscy, którzy w 2021 r. choćby tylko jeden raz pobrali świadczenie z ZUS, otrzymają deklarację podatkową.

Na Podkarpaciu PIT-y otrzyma ponad 516 tys. osób. W tym dotyczące świadczeń emerytalno-rentowych: 443 tys. ( 133 tys. – Oddział ZUS w Jaśle, 310 tys. – Oddział ZUS w Rzeszowie) oraz zasiłków: 73 tys. (21.3 tys. – Oddział w Jaśle, 51.7 w Rzeszowie).

PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS. Deklaracja ta trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

PIT-11A to informacja o dochodach dotycząca osób, które pobierały zasiłki chorobowe i macierzyńskie oraz tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS.

PIT-11 otrzymają z kolei osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody.

Osoby, którym ZUS wypłacał świadczenia będą miały dostęp do deklaracji PIT także na swoim profilu na portalu PUE ZUS. Aby zobaczyć swoją deklarację PIT trzeba zalogować się na PUE ZUS i wybrać zakładkę [Świadczeniobiorca] > [Formularze PIT]. PIT dostępny będzie w formie PDF. Można go w każdej chwili wydrukować lub zapisać na dysku komputera.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top