Praca

Zwolnienia grupowe na Podkarpaciu. Czy jest powód do zmartwień?

zwolnienia grupowe

Praca/Zwolnienia grupowe. Do kwietnia bieżącego roku podkarpackie powiatowe urzędy pracy otrzymały cztery zgłoszenia dotyczące planowanych zwolnień grupowych.

Zgłoszenia te obejmowały łącznie 276 pracowników – tak poinformował Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Rzeszowie.

Do kwietnia wypowiedzenia umów o pracę otrzymało 137 osób.

Zwolnienia te miały miejsce w powiecie ropczycko-sędziszowskim oraz w Krośnie, a dotyczyły firm z branży meblarskiej.

Dla porównania, w analogicznym okresie roku 2023 urzędy pracy w regionie odnotowały trzy zgłoszenia dotyczące zwolnień grupowych, obejmujące 289 pracowników, a wypowiedzenia umów o pracę otrzymało wówczas 287 osób.

Osoby zwolnione w ramach zwolnień grupowych stanowiły na koniec kwietnia 4,2% ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. W kwietniu ubiegłego roku odsetek ten wynosił 4,1%.

WUP w Rzeszowie ocenia, że sytuacja na podkarpackim rynku pracy może zmierzać w kierunku stagnacji. W okresie letnim jednak powinna nastąpić poprawa koniunktury. Niemniej jednak planowana podwyżka cen energii elektrycznej od połowy roku, która może mieć poważne konsekwencje dla gospodarki, może pogorszyć sytuację i zwiększyć liczbę zwolnień grupowych.

Z dostępnych danych wynika, że na koniec marca bieżącego roku stopa bezrobocia na Podkarpaciu wyniosła 8,7%, podczas gdy średnia dla Polski to 5,3%.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top