Praca

33% pracowników chce podwyżek wynagrodzenia za swoją pracę

praca zarobki wynagrodzenie podwyżka

Praca/Zarobki. W ciągu trzech kolejnych miesięcy 33 proc. ankietowanych pracowników zamierza wystąpić o podwyższenie wynagrodzenia.

Tak wynika z 50. edycji badania „Monitor Rynku Pracy”, przygotowanego przez Randstad. Głównym powodem są rosnące ceny żywności i usług.

„W najnowszym badaniu 33 proc. zatrudnionych zadeklarowało, że w ciągu 3 kolejnych miesięcy, zamierza wystąpić o podwyższenie wynagrodzenia. Głównym powodem są rosnące ceny żywności i usług: przyznaje to aż 70 proc. ankietowanych. 51 proc. podkreśla też, że podwyżki im się należą ze względu na wysoką jakość wykonywanej przez nich pracy” – napisano w komentarzu.

„Dodatkowym powodem utrzymania się presji płacowej może być fakt, że mimo iż ponad połowa zatrudnionych odnotowała w zeszłym roku wzrost wynagrodzenia, to w ocenie 41 proc. podwyżka była niższa niż się spodziewali. Tylko co trzeci pracownik, który otrzymał stałą podwyżkę deklaruje, że mniej więcej pokryła ona poziom inflacji (34 proc.), a połowa (50 proc.) zaznacza, że tylko w części” – dodano.

Z badania wynika, że w 2022 r. podwyżkę u dotychczasowego pracodawcy otrzymało 54 proc. pracujących, istotnie więcej niż jeszcze rok wcześniej (45 proc). Podwyżki w 2023 r. spodziewa się z kolei 53 proc. (wzrost o 3 pkt. proc. w ujęciu rok do roku).

Ponadto, 6 na 10 zatrudnionych (64 proc.) oczekuje, że pracodawca będzie go realnie wspierał w ponoszeniu zwiększających się kosztów utrzymania.

„Najbardziej pożądane są podwyżki przyznawane sukcesywnie wraz ze wzrostem inflacji (56 proc.). Co trzecia osoba chciałaby otrzymać jednorazową stałą podwyżkę (29 proc.), a co czwarty ankietowany (26 proc.) wskazuje na benefity, które pozwoliłyby zmniejszyć domowe wydatki. Wśród najczęściej wskazywanych znalazły się: bony towarowe na produkty spożywcze (69 proc.) i niespożywcze (40 proc.), darmowe posiłki (40 proc.), dofinansowanie do opłat za prąd dla osób pracujących zdalnie (37 proc.), dofinansowanie do wczasów (34 proc.) i darmowe bilety na komunikację publiczną (34 proc.)” – napisano w komentarzu do badania.

Randstad wskazuje, że w najnowszym badaniu, gorzej niż w poprzednim, pracownicy oceniali szanse na znalezienie pracy: spadł zarówno odsetek tych, którzy twierdzą, że w przypadku utraty zatrudnienia, znaleźliby jakąkolwiek pracę (84 proc. – spadek o 4 pkt. proc.) oraz tych, którzy prognozują, że znaleźliby tak samo dobrą lub lepszą posadę: (63 proc. – spadek o 2 pkt. proc.)

Najczęściej wskazywanymi powodami zmiany pracy nadal jest wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy, jak również chęć rozwoju zawodowego (te przyczyny wskazuje po 43 proc. ankietowanych).

Badanie zrealizowano w dniach 1-17 grudnia 2022 r. na grupie 1.000 respondentów (osoby pracujące minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, samozatrudnione – o ile posiadają stałą umowę o świadczenie usług jednej firmie.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top