Biznes

ElectroMobility Poland zaprezentowała prototypy dwóch modeli samochodów elektrycznych pod marką Izera

izera electromobility poland polski samochód elektryczny premiera
fot. ElectroMobility Poland

Spółka ElectroMobility Poland (EMP) zaprezentowała nazwę nowej marki polskich samochodów elektrycznych – Izera, a także prototypy dwóch modeli samochodów: hatchbacka i SUV-a.

„Najbardziej dumny jestem z tego, że projekt jest gotowy od strony biznesowej. Jestem przekonany, że za kilka lat będziemy dumni z samochodu produkowanego nad Wisłą” – powiedział prezes EMP Piotr Zaremba podczas prezentacji.

Jak wyjaśnił, marka samochodu jest inspirowana Górami Izerskimi.

„Ma to być marka rodzinna, przyjazna, a jednocześnie unikalna i wyjątkowa” – podkreślił.

„To unikalny moment w historii, gdy przesiadamy się z silników spalinowych na inne rodzaje napędów. Pytanie jest, czy stać nas na to, by dłużej być rynkiem bez własnej marki w motoryzacji?” – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka w trakcie prezentacji.

Jego zdaniem, budowa fabryki samochodów elektrycznych zapewni 3-3,5 tys. miejsc pracy, plus ok. 15 tys. miejsc pracy dla poddostawców.

„To szansa, którą powinniśmy podjąć” – zadeklarował.

Na razie nie wiadomo, gdzie zlokalizowana ma być fabryka polskich samochodów elektrycznych, ani kiedy dokładnie miałaby ruszyć produkcja seryjna.

Jak wynika z danych zaprezentowanych na stronie internetowej nowej marki, samochody Izera mają być wyposażone w baterie litowo-jonowe nowej generacji, oferujące zasięg do 400 km w procedurze WLTP, a także przyspieszenie od 0 do 100 km/h w ciągu niespełna 8 sekund.

W październiku 2016 r. cztery polskie koncerny energetyczne – PGE Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea oraz Tauron Polska Energia – powołały spółkę ElectroMobility Poland.

Każda ze spółek objęła po 25% kapitału akcyjnego.

Celem spółki jest szeroko pojęte stworzenie warunków dla rozwoju systemu elektromobilności w Polsce.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top