Biznes

Jelcz i WZU wyprodukują ciągniki siodłowe do transportu pocisków polskich baterii Patriot, które powstają w Hucie Stalowa Wola

pgz ciągnik siodłowy baterie patriot huta stalowa wola hsw jelcz produkcja

Jelcz i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia (WZU) – spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) – zawarły umowę na dostawy pojazdów przeznaczonych do przewozu rakiet, które znajdą się na wyposażeniu baterii systemu „Wisła”, podała PGZ.

Umowa obejmuje realizację przez WZU zadania zabudowy ośmiu transporterów specjalnych – samochodów transportowo-załadowczych na podwoziach produkcji Jelcz, które wejdą na wyposażenie baterii systemu „Wisła”. Pojazdy zostaną doposażone również w środki łączności i systemy informatyczne. Dostawy będą realizowane w latach 2021-2022, podano.

„Ciągniki siodłowe 8×8, których dotyczy umowa, wraz z pojazdami 4×4 przechodzą obecnie intensywny, wielomiesięczny proces badań weryfikacyjnych w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku. Wysoka Mobilność systemu 'Wisła’ zostanie zapewniona dzięki szerokiej gamie pojazdów 8×8 i 4×4, które Jelcz dostarcza do wielu spółek z konsorcjum PGZ-Wisła” – powiedział prezes Jelcza Sławomir Kaleta, cytowany w komunikacie.

Baterie Patriot, dostarczone Polsce w pierwszej z dwóch zakładanych faz programu Wisła, będą wyposażone w wyrzutnie, które powstają w Hucie Stalowa Wola, a w ich produkcji uczestniczą także inne spółki PGZ, jak Jelcz i WZU.

Konsorcjum PGZ-Wisła odpowiadające za realizację programu „Wisła” składa się z czternastu podmiotów: PGZ (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola, Mesko, PIT-Radwar, Wojskowych Zakładów Elektronicznych, Jelcz, Autosan, Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej, Wojskowych Zakładów Uzbrojenia, Zakładów Mechanicznych Tarnów, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2, PCO oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1. Ponadto kilka innych spółek z Grupy PGZ weźmie udział w programie „Wisła” jako poddostawcy, przypomniano.

Polska Grupa Zbrojeniowa to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii).

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top