News

Mateusz Morawiecki na Podkarpaciu. Odwiedził Niebylec, Sędziszów Małopolski i Kolbuszową

morawiecki kolbuszowa niebylec sędziszów
fot. GOV.pl

Niebylec/Sędziszów Małopolski/Kolbuszowa. Premier Mateusz Morawiecki odbył dzisiaj spotkania z mieszkańcami Podkarpacia.

Niebylec

Realizujemy program sprawiedliwego rozwoju, który pozwala rozwijać się miejscowościom w całym kraju; rząd i samorząd tworzą bardzo dobre warunki do funkcjonowania dla rodzin – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że mamy obecnie najniższe bezrobocie w historii III Rzeczypospolitej.

W piątek szef rządu odwiedził kompleks żłobkowo-przedszkolny w Niebylcu (Podkarpackie).

W czasie konferencji prasowej Morawiecki powiedział, że „rząd realizuje program sprawiedliwego rozwoju – takiego, który pozwala rozwijać się miejscowościom w całym kraju, także takim jak Niebylec”.

Zwrócił uwagę, że Polska ma obecnie największą liczbę osób zatrudnionych. „Mamy dziś najniższe bezrobocie w historii III Rzeczypospolitej” – zaznaczył premier.

„Dlaczego dziś to jest możliwe, a wcześniej nie było? To jest kluczowe pytanie w związku z wyborami, które się zbliżają” – powiedział szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że „Polska ma obecnie drugie najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej za Maltą, która ma 500 tys. mieszkańców”. „Chyba trochę łatwiej jest zarządzać tym przepięknym krajem, leżącym na Morzu Śródziemnym i żyjący z turystyki niż III Rzeczpospolitą, który w czasach rządów Donald Tuska zarejestrował 14,4 proc. bezrobocia” – ocenił premier.

Zaznaczył, że teraz „Polska może się zaludniać nowymi obywatelami, także tymi, którzy wyjechali na emigrację, a dzisiaj wracają”.

„Ramię w ramię, rząd i samorząd – tworzymy bardzo dobre warunki do funkcjonowania dla rodzin, dla rodziców, młodych rodziców i dla dzieci. (…) W tym kompleksie docelowo już całkiem niedługo, na przełomie tego i kolejnego roku, znajdzie swoje miejsce ponad 40 maluchów – miejsc żłobkowych i ponad 150 miejsc przedszkolnych” – powiedział.

Premier zauważył, że – zdaniem niektórych – to sporo jak na takie miejsce, jak Niebylec. „Ale na tym polega nasza polityka. Dzieci są przyszłością narodu, a aby naród rósł w siłę, dzieci muszą móc się wychowywać, chodzić do żłobka, do przedszkola wszędzie, w całej Polsce” – powiedział szef rządu, zaznaczając, że chodzi też o inne miejsca niż wielkie miasta.

„My pokazujemy naszymi czynami, inwestycjami – jak ta tutaj, na Podkarpaciu – że w ślad za tym, co pokazujemy – za wizją zrównoważonego, sprawiedliwego rozwoju – idą środki i inwestycje, idą nasze czyny” – oświadczył premier. Podkreślił, że rząd wspiera wolność polegającą na tym, że obywatele także w mniejszych miejscowościach mają dostęp do usług dla dzieci i do nowo tworzonych miejsc dobrze płatnej pracy.

„To są fakty. To jest sposób rozwoju naszej przepięknej ojczyzny, który – jeśli Polacy nam zaufają – będziemy kontynuowali, rozwijali także w przyszłości” – wskazał Mateusz Morawiecki.

W czwartek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia w lipcu 2023 r. wyniosła 5,0 proc. – tyle samo, co miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 782,4 tys. wobec 783,5 tys. osób w czerwcu.

Sędziszów Małopolski

Wilk, który przebiera się w owczą skórę raz na cztery lata, po wyborach pokazuje swoje prawdziwe kły; najpierw mówi, że nie podniesie wieku emerytalnego, potem jest podniesiony. W czasie wyborczym niech wyborcy rozliczają czyny i prawdziwy rozwój gospodarczy, który służy tworzeniu miejsc pracy – mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki w piątek po południu odwiedził Sędziszów Małopolski. „Nie tylko Rzeszów, Warszawa, Lublin, czy Kraków, ale właśnie mieszkańcy Sędziszowa, Ropczyc, Kolbuszowej, Łańcuta i wielu innych mniejszych miast, mają wszelkie prawa, tak samo jak wszyscy inni obywatele polscy, do korzystania z naszego wspólnego rozwoju gospodarczego” – podkreślił premier Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Dlatego pytał, „gdzie wcześniej były środki finansowe, które dzisiaj służą na kompleksy żłobkowo-przedszkolne czy kompleksy sportowe, jak ten tutaj w Sędziszowie Małopolskim, czy szpitale powiatowe”. „Gdzie były tamte pieniądze?” – powtórzył pytanie szef rządu.

„Pytajcie się, drodzy obywatele, bo ten wilk, który przebiera się w owczą skórę raz na cztery lata, po wyborach pokazuje swoje prawdziwe kły, swoje prawdziwe oblicze. Najpierw mówi, że nie będzie podniesionego wieku emerytalnego, a potem jest podniesiony wiek emerytalny. Najpierw mówi, że nie będzie podnoszenia podatków, a potem jest podnoszony podatek VAT. Najpierw mówi, że nie będzie podnoszenia składek ZUS, a potem jest podniesiona składka rentowa, jak bodaj w 2012 roku zrobili” – wyliczał szef rządu.

Jak wyjaśnił, przypomina te rzeczy, ponieważ „w czasie wyborczym niech wyborcy rozliczają czyny, niech wyborcy rozliczają prawdziwy rozwój gospodarczy, który służy tworzeniu miejsc pracy i który przysłużył się także mieszkańcom Sędziszowa do stworzenia nowych miejsc pracy i do historycznie niskiej stopy bezrobocia”.

„Przecież o to właśnie chodzi w rozwoju społeczno-gospodarczym, aby był on sprawiedliwy, równomierny, aby służył wszystkim poprzez wyższą jakość życia i miejsca pracy, które są kwintesencją wszystkiego” – podkreślił Morawiecki.

W czasie konferencji prasowej szef rządu podziękował wszystkim samorządowcom i parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości „za ich ciężką pracę, za to, że starają się, aby ich miejscowości lokalne, aby Polska lokalna piękniała, rosła w siłę, tworzyła nowe miejsca pracy i przyciągała nowych mieszkańców, żeby skończyła się ta liberalna epoka wyludnienia, liberalna epoka emigracji Polaków za granicę”.

Jak podkreślił premier, „chcemy czasów, kiedy Polacy wracają z zagranicy, bo widzą tutaj swoje perspektywy”. „To jest nasze wielkie zobowiązanie na przyszłość” – zaznaczył Morawiecki.

Do Sędziszowa Małopolskiego przyjechała także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podziękowała za to, że „rząd RP pozostaje blisko spraw prostych, zwykłych ludzi”. „Małych miejscowości, wsi, które niejednokrotne pozostawały przed rokiem 2015 w opuszczeniu i zapomnienie” – przypomniała wojewoda Leniart.

Wspomniała m.in. o inwestycjach, które „przybliżyły Podkarpacie do stolicy kraju”. „Do niedawna do Warszawy jeździliśmy 5 godzin w jedną stronę. Dzięki inwestycji, która jest realizowana także na południe od Rzeszowa, będziemy bliżej serca Europy. To otwiera nas także na nowe inwestycje, które w przyszłości sprawią, że będą budowane miejsca pracy. Które już dzisiaj powodują, że jest wyraźny sygnał od naszych rodaków, którzy wyjeżdżali za chlebem do Wielkiej Brytanii oraz innych krajów Europy Zachodniej, a dzisiaj wracają, bo widzą w Polsce i na Podkarpaciu pewne perspektywy dla swoich rodzin” – powiedziała Leniart.

Przypomniała też, że Podkarpacie otrzymało 4 mld 936 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych. „Pozwoliło to na rozbudowę stref ekonomicznych, poprawę jakości życia w miejscowościach popegeerowskich, w których do nie dawna jeszcze nie było żadnych szans na rozwój” – zaznaczyła.

Kolbuszowa

W miastach takich jak Kolbuszowa, należy rozwinąć infrastrukturę, bo w ślad za nią przybędą tu przedsiębiorcy i stworzą nowe miejsca pracy – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami w Kolbuszowej.

Premier opowiadał o dylemacie, „czy najpierw musi powstać silna klasa średnia, po to, aby rozwinąć drogi, infrastrukturę, czy odwrotnie: poprzez rozwój dróg, infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, infrastruktury ochrony zdrowia, edukacyjnej, komunikacyjnej, tworzy się polska klasa średnia”.

Jego zdaniem, najlepszą polityką dla Polski lokalnej dla Podkarpacia, dla Kolbuszowej jest „zrobienie wszystkiego, aby do miast takich jak Kolbuszowa, ściągnąć, przyciągnąć infrastrukturę, bo w ślad za nią przybędą tu przedsiębiorcy i (stworzą) nowe miejsca pracy”.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top