Biznes

Sprzedaż drewna z podkarpackich lasów

drzewo sprzedaż przetarg podkarpackie

Ponad 1450 metrów sześciennych drewna z podkarpackich lasów sprzedała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie podczas ostatniej submisji.

To jeden z większych przetargów na drewno w Europie Środkowej. Zgromadzono je na składach w Godowej, Oleszycach i Załużu, a zostało pozyskane w ramach cięć planowych.

O prawo zakupu najlepszego surowca ubiegało się w tym roku kilkunastu kupców z Polski, Austrii, Włoch, Niemiec, Czech i Słowacji.

Najwięcej sprzedano drewna dębowego – 931 m³ i jaworowego – 148 m³. W mniejszych ilościach sprzedano również drewno dębu czerwonego, olszy czarnej, wiązu, buka, jesionu i modrzewia. Najwyższą cenę średnią, ponad 4 tysiące za m³ – uzyskano za drewno dębowe, średnia cena jaworu była w tym roku ponad dwukrotnie niższa – 1930 zł.

Najdrożej sprzedano dwie kłody jaworowe. Obie uzyskały 20 430 zł za metr sześcienny. Wciąż zatem niepobity pozostaje rekord cenowy uzyskany podczas submisji w 2006 roku – wówczas za kłodę jaworu, pozyskanego w Nadleśnictwie Bircza, niemiecka firma okleiniarska zaoferowała 27 072 złotych za m³.

Podkarpackie drewno trafia niemal na cały świat. Można odnaleźć je w okleinach i fornirach wykorzystywanych przy produkcji mebli, drzwi czy ekskluzywnych paneli drewnianych.

Drewno jaworu falistego, tzw. rezonansowe, „usłyszymy” w trakcie koncertów, ponieważ wykonane z niego instrumenty strunowe (m.in. skrzypce, wiolonczele, kontrabasy, a nawet fortepiany) brzmią w najlepszych filharmoniach świata.

Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie około dwa mln. metrów sześciennych drewna, zaś roczny przyrost wyliczany jest na ponad trzy miliony metrów sześciennych.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top