Inwestycje

Tarnobrzeg: gdzie powstanie spalarnia śmieci?

tarnobrzeg spalarnia śmieci odpady komunalne

Tarnobrzeg/Spalarnia śmieci. Tarnobrzeżanie mogą wziąć dziś (17.09) udział w pierwszym w historii miasta referendum lokalnym.

Dotyczy ono lokalizacji spalarni odpadów komunalnych. Na karcie do głosowania jest tylko jedno pytanie: Czy jesteś przeciwko wybudowaniu spalarni śmieci w odległości mniejszej niż 1000 metrów od brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego?

Głosować można od godziny 7 do 21 w lokalach, w których zwykle odbywają się wybory. Referendum będzie ważne , jeśli weźmie w nim udział co najmniej 30 procent uprawnionych do głosowania.

Austriacki koncern FCC chce wybudować na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, około 450 metrów od brzegów jeziora, instalację termicznego przetwarzania odpadów komunalnych, która miałaby także wytwarzać energię cieplną dla miasta.

Inicjatorzy referendum – grupa mieszkańców i część lokalnych polityków – są przeciwko lokalizowaniu spalarni w pobliżu zbiornika wodnego, który stał się atrakcją miasta. Uważają, że instalacja pogorszy warunki wypoczynku i zanieczyści powietrze.

Władze Tarnobrzega przekonują, że strefa przemysłowa jest odpowiednim miejscem na budowę zakładu, a inwestycja przyczyni się do obniżenia opłat jakie ponoszą mieszkańcy za odbiór odpadów i dostarczanie ciepła.

Budowa spalarni ma kosztować ok. 700 milionów zł i ma być sfinansowana przez inwestora.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top