Poradnik

Analiza rynku samochodów używanych Skoda – co warto wiedzieć przed zakupem?

salon skoda śląsk katowice sosnowiec zabrze

Mimo że samochody używane cieszą się niesłabnącym powodzeniem, a ich ceny systematycznie rosną, transakcje kupna stanowią pewne zagrożenie dla osób nieobeznanych w arkanach motoryzacji. Część oferowanych pojazdów wymaga pilnych i kosztownych napraw lub – co gorsza – ma za sobą poważne wypadki. W efekcie nabywca, nie dość, że inwestuje całe swoje oszczędności, a nawet wielokrotnie musi się wesprzeć kredytem, staje przed perspektywą kolejnych wydatków. Sprawdź, jak bezpiecznie nabyć samochód używany w salonie?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • Na co uważać przy zakupie używanego auta?
 • O co pytać sprzedającego samochód?
 • Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

Co powinno być sprawdzane podczas kupowania samochodu używanego?

Jak podaje Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar, na polski rynek samochodowy trafiają pojazdy, których udział wynosi aż 60% (dane z 2020 roku). Ta sytuacja powtarza się analogicznie w kolejnych latach, co jest pokłosiem faktu, że klienci z bogatszych krajów Europy ponownie nabywają nowe pojazdy, zbywając te zużyte.

Duże zainteresowanie ofertą na rynku wtórnym samochodów sprzyja niestety nieuczciwym praktykom, polegającym na wykorzystaniu łatwowierności klientów lub ich nieznajomości zagadnień związanych z mechaniką pojazdową.

Eksperci i doradcy zgodnie zalecają, by przed zawarciem transakcji kupna samochodu używanego dokładnie sprawdzić stan pojazdu, korzystając z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas oględzin?

 • Grubość lakieru
 • Stan techniczny
 • Wnętrze
 • Historia pojazdu

Grubość lakieru

Niezwykle trudno jest znaleźć w ofercie sprzedaży informację o tym, że sprzedawany samochód był wcześniej uszkodzony, czy nawet rozbity. Wręcz przeciwnie. Na rynku odnotowuje się zdumiewający wysiew aut bezwypadkowych, zadbanych, idealnych. Sytuacja może ulec zmianie, kiedy kupujący pojawi się w miejscu transakcji z miernikiem grubości lakieru. Jakakolwiek niestabilność grubości powłoki lakierniczej jest sygnałem, że w tym miejscu dochodziło do przeróbek.

Stan techniczny

To najczęstsza przyczyna pojawiania się tzw. wad ukrytych, które objawiają się dopiero po pewnym czasie od transakcji. Aby tego uniknąć, warto złożyć wizytę w stacji kontroli pojazdów, u mechanika lub nabyć samochód używany w salonie, w którym przejdzie on szczegółowe badania techniczne.

Salon skoda Śląsk oferuje m.in. pomoc specjalisty, który stwierdzi w sposób jednoznaczny, czy stan auta jest rzeczywiście zgodny z opisem w ogłoszeniu.

Wnętrze

Uważny obserwator jest w stanie wiele wyczytać z wnętrza auta, a szczególnie ze stanu kierownicy, gałki zmiany biegów, czy choćby obić i powłok plastikowych. Wymiana tych elementów jest raczej nieopłacalna, a wskazuje na rzeczywisty przebieg eksploatacji auta.

Historia pojazdu

Pełny raport historii pojazdu pozwala na wiarygodną weryfikację danych dotyczących faktycznego stanu technicznego pojazdu, przebiegu, statusu prawnego oraz ewentualnego uczestnictwa w kolizjach lub wypadkach komunikacyjnych.

Dlaczego warto zdecydować się na kupno samochodu używanego z salonu?

Samochody używane pochodzące z salonu to pewna inwestycja, cechująca się transparentnością i troską o klienta. Salon skoda samochody używane przedstawiając swoją ofertę, kieruje się strategią budowy świadomości marki, w której nie ma miejsca na błędy i niedopatrzenia. Poza tym specjaliści zajmujący się pojazdami doskonale wiedzą, na co zwrócić uwagę i jak przygotować samochody do sprzedaży, by spełnić oczekiwania klientów.

Na co mogą liczyć nabywcy aut używanych? Oto kilka przykładów działań uznawanych za standardowe:

 • Gwarancja stanu technicznego

Samochody używane dostępne w sprzedaży odznaczają się nienagannym stanem technicznym. Każdy model musi zostać poddany rygorystycznemu przeglądowi technicznemu oraz konserwacji.

Klienci wyjeżdżający swoim samochodem z salonu, nie obawiają się o to, że auto zepsuje się niedługo po zakupie lub że zamontowano w nim zamienniki niskiej jakości.

 • Udokumentowany przebieg

Dealerzy sprzedający samochody używane zapewniają dostęp do pełnej historii serwisowej, z której klient czerpie wiedzę o tym, czy i gdzie pojazd był naprawiany.

 • Profesjonalna pomoc sprzedawcy na każdym etapie

Salon samochodowy oferuje pojazdy zaledwie kilkuletnie (świadczy o tym m.in. świadectwo homologacji typu pojazdu). Oznacza to, że w ofercie mogą się znaleźć zarówno samochody elektryczne, jak i spalinowe lub hybrydy typu plug-in. Niezależnie od tego klienci mogą liczyć na wsparcie merytoryczne, ułatwiające wybór modelu auta bądź wyposażenia zgodnego z indywidualnymi preferencjami.

 • Korzystne finansowanie (leasing, kredyt, wynajem, pożyczka)

W salonie istnieje też możliwość sfinansowania transakcji przy wykorzystaniu różnych modeli finansowania. Obsługa wskaże korzystne rozwiązania, uwzględniając sytuację materialną klienta.

Czy kupno samochodu używanego w salonie jest bezpieczne?

Nabycie samochodu używanego w salonie jest jedną z najbezpieczniejszych opcji dostępnych na krajowym rynku. Klienci wiedzą, jaka jest jakość pojazdu, znają też dokładne parametry techniczne.

Współpraca z renomowanym salonem pozwala dokonać zakupu samochodu o potwierdzonej historii i w świetnym stanie technicznym. Wystarczy umówić się na jazdę próbną, by przekonać się, że samochody używane z salonu warte są swojej ceny!

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top