Biznes

ARP podsumowała 2021 rok na terenie TSSE

arp tsse sk nexilis inwestycje tarnobrzeg stalowa wola

43 decyzje o wsparciu inwestycji na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (TSSE) wydała w tym roku Agencja Rozwoju Przemysłu, która zarządza tą strefą. Zadeklarowane nakłady inwestycyjne to prawie 3,4 mld zł.

We wtorek na Zamku w Baranowie Sandomierskim ARP na konferencji prasowej podsumowała bieżący rok na terenie TSSE.

Obecny na miejscu wiceprezes ARP Paweł Kolczyński podkreślił, że mimo pandemii sytuacja gospodarcza w kraju jest bardzo dobra, czego dowodem są SSE zarządzane przez ARP. Oprócz tarnobrzeskiej, Agencja zarządza również mielecką SSE.

Kolczyński podkreślił, że idea utworzenia Polskiej Strefy Inwestycji obejmującej cały kraj, była bardzo dobrym pomysłem i okazała się sukcesem. „Wszystkie SSE w kraju w bieżącym roku zanotowały wzrost liczby wydawanych decyzji, co oznacza, że polscy przedsiębiorcy przekonują się do tych rozwiązań, które gwarantują im możliwość uzyskania wsparcia dla rozwijania biznesu” – powiedział.

Wiceprezes ARP przypomniał, że w bieżącym roku ARP nawiązała ścisłą współpracę z samorządem Stalowej Woli, dzięki czemu powstał strategiczny park inwestycyjny.

Kolczyński, mówiąc o planach na przyszły rok, zaznaczył, że TSSE będzie obchodziła swoje 25-lecie. „Widzimy wielki potencjał tej strefy, dlatego mamy wiele planów na przyszłość. Chcemy m.in. wybudować kolejną halę przemysłową w Tarnobrzegu” – dodał.

Wśród innych planów ARP Kolczyński wymienił m.in. rozwój centrum logistycznego w Chełmie na Lubelszczyźnie. Agencja chce również pozyskać kolejnych inwestorów w parku inwestycyjnym w Stalowej Woli. Kolczyński zapowiedział również, że Agencja będzie szukała nowych terenów na Lubelszczyźnie, gdzie są podstrefy TSSE, na których mogłyby powstać parki przemysłowe.

Dyrektor oddziału ARP w Tarnobrzegu Tomasz Miśko powiedział, że dla strefy obecny rok, był historyczny pod wieloma względami. W tym kontekście wymienił m.in. powołanie największego projektu inwestycyjnego w Polsce – parku w Stalowej Woli o powierzchni niemal 1 tys. ha. „Pozyskaliśmy też największego inwestora w historii TSSE – to koreańska firma SK Nexilis, która zainwestuje 2,6 mld zł właśnie w Stalowej Woli” – dodał.

Miśko podkreślił, że podpisano również porozumienie z samorządem Janowa Lubelskiego, gdzie powstać ma Janowski Park Przemysłowy.

Jak podał dyr. ARP w Tarnobrzegu, w bieżącym roku wydano 43 decyzje o wsparciu inwestycji. Przedsiębiorcy, którzy je otrzymali zadeklarowali wydatki na poziomie niemal 3,4 mld zł; powstać ma również 745 nowych miejsc pracy, a utrzymanych będzie kolejnych niemal 3 tys. etatów. Wśród wydanych decyzji aż 40 otrzymały firmy z polskim kapitałem.

W czasie uroczystości ARP wręczyła również nagrody specjalne TSSE za rok 2021. Wśród laureatów są m.in. firma Erkado za największą zrealizowaną inwestycję, natomiast samorząd Stalowej Woli zwyciężył w kategorii lider współpracy z TSSE (gminy miejskie).

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top