News

Bakun: dla pana Salviniego jestem bez szacunku. Jego obecność w Przemyślu to skrajna bezczelność

bakun salvini przemyśl

Dla pana Salviniego jestem bez szacunku. Jego obecność w Przemyślu to skrajna bezczelność – powiedział we wtorek prezydent Przemyśla Wojciech Bakun o b. wicepremierze Włoch Matteo Salvinim, który znany jest ze swoich dobrych kontaktów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Salvini jest członkiem humanitarnej misji włoskiego parlamentu. Misja, która odbywa się w ramach OBWE, rozpoczęła się w poniedziałek, w tym dniu w Warszawie jej członkowie spotkali się z przebywającymi w Polsce ukraińskimi posłami.

Sam Salvini to lider skrajnie prawicowej, antyunijnej Ligi Północnej. W latach 2018-2019 był wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych Włoch.

Zarówno Bakun, jak i Salvini, który obecnie jest włoskim parlamentarzystą, wystąpili na wspólnej konferencji przed dworcem PKP w Przemyślu, gdzie zlokalizowany jest punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy. Jednak wspólna konferencja zakończyła się po zaledwie dwóch minutach.

Bakun na początku swojego wystąpienia podkreślił, że samorząd współpracuje z wieloma organizacjami z Włoch. „Otrzymujemy także dużą pomoc ze strony włoskich obywateli. Chcemy dla nich wyrazić głęboki szacunek, dla wszystkich firm i organizacji, które nas wspierają” – dodał.

Prezydent Przemyśla następnie zwrócił się bezpośrednio do stojącego obok niego b. wicepremiera Włoch.

„Jednocześnie mam pewną uwagę personalną do pana senatora Salviniego. Mam dla niego prezent, chciałbym, aby w tej koszulce pan senator udał się na granicę albo do jednego z ośrodków dla uchodźców” – powiedział.

Bakun wyjął z kieszeni białą koszulką z rysunkiem Putina i napisem „Armia Rosji”. W bardzo podobnej Salvini sfotografował się w 2017 r. w okolicach Kremla.

Prezydent Przemyśla próbował przekazać koszulkę Włochowi, ale ten jej nie przyjął.

„Na granicy lub w punktach recepcyjnych zobaczyłbyś, co twój przyjaciel Putin zrobił. Co osoba, którą określa pan jako swojego przyjaciela zrobiła tym ludziom, którzy w ilości 50 tys. dziennie przekraczają granicę” – powiedział.

Salvini w tym momencie przerwał konferencję i odszedł. Na miejscu byli obecni również dziennikarze z Włoch, którzy w niewybredny sposób krzyczeli do b. wicepremiera, nazywając go m.in. bufonem i człowiekiem niepoważnym.

Salvini w rozmowie z włoskimi dziennikarzami tłumaczył, że wojny nie powinno być nigdzie. B. wicepremier Włoch potępił też agresję Putina i zadeklarował, że też chce powstrzymać wojnę.

Bakun po kilkunastu minutach ponownie wyszedł do dziennikarzy. Tłumaczył, że chciał osobie, która m.in. popierała agresję Putina, aneksję Krymu i mówiła, że w Rosji czuje się jak w domu, przekazać podobną koszulkę, w której Salvini fotografował się w Rosji.

„Chciałem pokazać, co ludzie tacy jak Salvini, bez wizji, bez strategicznego myślenia, zrobili, do czego doprowadzili. Przez nasze miasto przewinęło się ok. 300 tys. osób, głównie kobiet i dzieci, chciałem, żeby Salvini to zobaczył, a nie udawał, że chce nieść pomoc humanitarną tym osobom. Tej pomocy mógł udzielić, krytykując i piętnując Putina” – mówił.

Prezydent miasta obecność Salviniego w Przemyślu nazwał bezczelnością. „To jest skrajna bezczelność. Dlatego ja również byłem bezczelny, ale myślę, że dużo mniej niż ta osoba, która przychodzi i chce widzieć, zobaczyć, gdzie są ci ludzie, którzy uciekają, gdzie są te ośrodki. Ci ludzie uciekają przed przyjacielem pana Salviniego” – powiedział Bakun.

Zaznaczył, że zazwyczaj z godnością wita w mieście gości, ale „dla pana Salviniego jest bez szacunku”.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top