Inwestycje

Budowa kolei gondolowej nad Soliną: rozciągnięto liny na podporach za pomocą drona

kolej gondola solina zapora dron budowa wieża widokowa

Zakończył się kolejny etap budowy kolei gondolowej nad zaporą w Solinie w Bieszczadach. Rozciągnięta została lina na wybudowanych już podporach kolejki.

Inwestycja o wartości ok. 110 mln zł ma być gotowa latem przyszłego roku.

Jak poinformowała w poniedziałek realizująca inwestycję spółka Polskie Koleje Linowe, przy rozciągnięciu liny, po raz pierwszy w Polsce, wykorzystany został dron. Firma podała w komunikacie, że specjalistyczny dron wzbił się na wysokość ponad 75 metrów, by rozciągnąć na podporach linę z kevlaru o średnicy 1 mm.

kolej gondola solina zapora dron budowa wieża widokowa

„Po tym rozciągnięte zostały liny o średnicy 3 mm, 10 mm oraz stalowa lina o średnicy 24 mm – rozłożona przy pomocy specjalnych wyciągarek. Następnie założona na podpory i zamontowana została docelowa lina o średnicy 47 mm, po której, już w przyszłym roku, poruszać się będą gondole kolei PKL” – można przeczytać w komunikacie.

kolej gondola solina zapora dron budowa wieża widokowa

Po rozciągnięciu liny dokonano także ich zaplotu, czyli połączenia elementów liny w całość. Prace związane z montażem i zaplotem lin trwały kilka dni i były ostatnim etapem budowy przewidzianym na ten rok.

Cytowany w informacji prezes PKL Daniel Pitrus przypomniał, że powstały już dwie stacje – Plasza oraz stacja znajdująca się na Górze Jawor. „Powstało także wszystkich pięć podpór kolei, z czego najwyższa z nich podpora nr 3 mierzy 75 m wysokości” – wskazał. „Chcemy, aby ta nowa atrakcja turystyczna w Solinie, była sposobem na poznanie tego miejsca z innej perspektywy” – dodał.

W przyszłym roku zaplanowane zostały montaże sterowania, zainstalowanie kabin gondolowych, dokończenie konstrukcji wieży widokowej, prace elewacyjne i wykończeniowe, wyposażenie obiektów gastronomicznych, a także zagospodarowanie terenu ośrodka PKL Solina.

Zgodnie z planem nowy ośrodek PKL nad Soliną dostępny będzie dla turystów latem przyszłego roku. Trasa będzie liczyła ponad 1,5 km.

kolej gondola solina zapora dron budowa wieża widokowa

Polskie Koleje Linowe (PKL) to operator turystyczny z ponad 85-letnią tradycją sięgającą 1936 roku, kiedy wybudowana została kolej linowa na Kasprowy Wierch. PKL prowadzą działalność w siedmiu lokalizacjach. Właścicielem PKL jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych Polskiego Funduszu Rozwoju SA (PFR).

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top