Poradnik

Dlaczego warto ubezpieczyć należności Twojej firmy w Coface?

coface ubezpieczenie należności

Ubezpieczenie należności jest istotne dla ochrony Twojej firmy. Pozwala uniknąć przykrych konsekwencji związanych z możliwością poniesienia strat, wynikających z braku płatności ze strony kontrahenta.

Jakie ubezpieczenie należności dla firmy będzie najlepsze? Jak działa takie ubezpieczenie i co wziąć pod uwagę podczas jego wyboru?

Co to jest ubezpieczenie należności – dowiedz się więcej o ubezpieczeniach finansowych

Ubezpieczenie należności jest procesem, który pomoże zminimalizować firmie ryzyko, które związane jest z niewypłacalnością klientów.

Ubezpieczenie może również przynieść wymierne korzyści w skutecznym zarządzaniu ryzykiem politycznym, czy handlowym. Co dokładnie to oznacza?

Ryzyko polityczne związane jest głównie z geopolityczną sytuacją danego kraju. Ubezpieczenie dzięki globalnemu zasięgowi, może zapewnić ochronę należności realizowanych w ramach tytułu kredytu kupieckiego nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Ryzyko handlowe natomiast występuje w codziennym obrocie gospodarczym i może wynikać z braku wpłaty wskutek prawnej niewypłacalności odbiorcy, czy też przewlekłej zwłoki w wywiązywaniu się z obowiązków płatniczych odbiorcy.

Ogólnie rzecz biorąc, ubezpieczenie należności polega na zapewnieniu ochrony szczególnie za nieuregulowane faktury. Warto mieć to na uwadze, gdyż nieopłacane należności mogą wpłynąć na pogorszenie, lub utratę płynności finansowej, a nawet mogą doprowadzić do pogorszenia rentowności przedsiębiorstwa. Dodajmy, że ubezpieczenie z opcją windykacji, szczególnie polecane jest dużym przedsiębiorstwom, które sprzedają towary, lub świadczą usługi z odroczonym terminem płatności w kraju i za granicą.

ubezpieczenie należności

Kto może skorzystać z umowy ubezpieczenia należności

Mogą z niego skorzystać zarówno małe, średnie przedsiębiorstwa, oraz oczywiście i te największe. Nie można zapomnieć też o możliwości ubezpieczenia należności przez klientów międzynarodowych, chociażby wtedy, kiedy firma przedsiębiorcy posiada swoje oddziały w kilku krajach itp.

Warto wiedzieć, że dzięki polisie ubezpieczeniowej, będzie można zaoferować swoim kontrahentom nierzadko lepsze warunki współpracy, szczególnie poprzez wydłużenie kredytu kupieckiego. Ponadto przedsiębiorca będzie mógł monitorować ryzyko wiarygodności kontrahentów.

Dodajmy, że utrzymanie płynności finansowej, będzie możliwe nie tylko za sprawą możliwego odszkodowania, ale również poprzez dochodzenie przeterminowanych należności. Co za tym idzie, przedsiębiorca może dzięki ubezpieczeniu należności zrezygnować z tworzenia rezerw związanych z przeterminowanymi należnościami.

Jak działa ubezpieczenie należności – szczegóły i ogólne warunki ubezpieczenia

Firma ubezpieczająca należności przedsiębiorcy na bieżąco analizuje stabilność finansową kontrahentów. Następnie na podstawie wykonanych analiz ustala wysokość limitu kredytowego, do tej wysokości, w której ubezpieczyciel zapewnia ochronę, jak i w przypadku bankructwa, czy też w przypadku braku płatności ze strony kontrahenta – zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania.

Należy dodać także, że ubezpieczenia należności są swego rodzaju gwarancją bezpieczeństwa transakcji handlowych przedsiębiorcy.

Przykładowo jeżeli któryś partner biznesowy znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, przedsiębiorca zostanie o tym poinformowany. Co za tym idzie, może pojawić się zwiększone ryzyko transakcji z danym partnerem, a więc ubezpieczyciel pomoże kolejne przedsięwzięcia zaplanować w taki sposób, aby wykluczyć wszelkie możliwe straty. Ubezpieczyciel prawdopodobnie również zaleci ograniczenie wymiany handlowej z danym partnerem biznesowym.

Na czym polega ubezpieczenie należności – Model działania przykładowej polisy

  1. Przedsiębiorca/Klient wnioskuje o ubezpieczenie dla kontrahenta/odbiorcy.
  2. Ubezpieczyciel dokonuje weryfikacji odbiorcy.
  3. Ubezpieczyciel udziela dla swojego klienta limitu kredytowego dla danego odbiorcy.
  4. Przedsiębiorca wysyła towary do odbiorcy.
  5. Odbiorca nie chce uregulować należności za zrealizowaną usługę.
  6. Przedsiębiorca/Klient zgłasza przeterminowaną należność i zleca o dochodzenie należności przez ubezpieczyciela.
  7. Ubezpieczyciel rozpoczyna działania windykacyjne.
  8. Przedsiębiorca/Klient przesyła do ubezpieczyciela niezbędne dokumenty, które wymagane są do likwidacji szkody.
  9. Następuje wypłata odszkodowania na rzecz przedsiębiorcy/klienta przez ubezpieczyciela.

Szczegóły możesz sprawdzić np. tutaj.

Rodzaje ubezpieczenia w Coface

Wyróżniamy kilka rodzajów ubezpieczenia w Coface. Oto przykładowe:

Cofanet Essentials

Jest to platforma online, która umożliwia zarządzanie limitami kredytowymi. Umożliwia również bezpieczny, a zarazem bezpośredni dostęp do rozbudowanego systemu klasyfikacji i oceny ryzyka firm przez Coface. Jest ona łatwa w obsłudze i przyjazna użytkownikowi dzięki przejrzystemu układowi stron, czy też jasnym instrukcjom.

CofaNet Policy Master

Jest to dodatkowa funkcjonalność, która została wprowadzona do ogólnego systemu CofaNet. Jej zadaniem jest automatyczne zarządzanie polisą ubezpieczeniową. Do systemu wprowadza się plik fakturowy pochodzący ze swojego systemu księgowego. Kolejno CofaNet Policy Master dokona zestawienia faktur opłaconych, jak i nieopłaconych. Zweryfikuje również limity kredytowe dla poszczególnych kontrahentów, czy też wskaże przedsiębiorcy, dla których kontrahentów można zastosować dodatkową ochronę, bądź zmniejszyć, anulować limit kredytowy.

Dlaczego warto ubezpieczyć swoje należności w Coface

Wiele mówi się o ubezpieczeniach należności i zapewne tak samo wiele osób zastanawia się, czy warto skorzystać z takiej umowy ubezpieczenia. Należy podkreślić zatem, że Coface jest światowym liderem pod kątem ubezpieczeń należności. Ponadto oferuje bez względu na kraj, czy sektor klienta – innowacyjne produkty. Firma wykorzystuje synergię 4 produktów, do których należą:

  • Ubezpieczenie należności.
  • Faktoring.
  • Informacja o kontrahentach.
  • Windykacja.

Synergia usług – dowiedz się więcej

Jeżeli połączy się polisę ubezpieczenia należności z finansowaniem w ramach faktoringu, można skutecznie skrócić okres oczekiwania na zapłatę. Ponadto można polepszyć w ten sposób swoją płynność finansową i zabezpieczyć się przed bankructwem ze strony odbiorcy. Wykorzystanie produktów Coface pozwoli uzyskać możliwość szybszego rozwoju przedsiębiorstwa.

Zapamiętajmy na koniec, że polisa ubezpieczenia należności handlowych należy do jednych z najważniejszych instrumentów jeżeli chcemy prowadzić bezpieczny biznes. Pozwala ona nie tylko odpowiednio zabezpieczyć firmę przed ryzykiem kredytowym, ale też może zapobiec powstaniu tzw. efektu domina w sektorze łańcucha dostaw.

Wielu przedsiębiorców z ubezpieczeniem należności, często jest przychylniej traktowana przez wiele instytucji finansowych, ale też mają oni możliwość korzystania z wielu udogodnień, np. tych, których dotyczy windykacja należności.

Podsumowanie

Prowadząc małe, średnie, czy też duże przedsiębiorstwo, warto zastanowić się nad ochroną ubezpieczeniową, która może być wręcz zbawienna w przypadku niewypłacalnych kontrahentów. Na takich trafić nietrudno, zatem warto się wcześniej odpowiednio zabezpieczyć.

Nie ma nic gorszego w przypadku stabilnego działania przedsiębiorstwa, jak utrata płynności finansowej, zatem najlepiej się przed taką możliwością zabezpieczyć poprzez ubezpieczenia należności!

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top