Inwestycje

Erbud wybuduje zakład karny w Chmielowie. Kiedy ma być oddany do użytku?

chmielów zakład karny nowy erbud

Erbud podpisał umowę na roboty budowlane o wartości 66,78 mln zł netto, związane z budową kompleksu penitencjarnego w Chmielowie (część I), podała spółka.

chmielów zakład karny nowy erbud

fot. R. Pytka

Przedmiot kontraktu obejmuje:

1. Budowę budynku wielofunkcyjnego (B) wraz z instalacjami (kanalizacji sanitarnej, wodociągowej, wody szarej, gazowej, centralnego ogrzewania i chłodzenia, ciepłej wody użytkowej, wentylacji mechanicznej, elektrycznej, niskoprądowej), urządzeniami, pierwszym wyposażeniem budynku.

2. Budowę budynku pawilonu penitencjarnego (C) wraz z instalacjami (kanalizacji sanitarnej, wodociągowej, wody szarej, gazowej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wentylacji mechanicznej, elektrycznej, niskoprądowej), urządzeniami, pierwszym wyposażeniem budynku .

3. Budowę budynku domu przejściowego (E) wraz z instalacjami (kanalizacji sanitarnej, wodociągowej, wody szarej, gazowej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wentylacji mechanicznej, elektrycznej, niskoprądowej), urządzeniami, pierwszym wyposażeniem budynku.

4. Budowę niezbędnej infrastruktury towarzyszącej dla budowy kompleksu penitencjarnego […]” – czytamy w komunikacie.

chmielów zakład karny nowy erbud

Wizualizacja nowego Zakładu Karnego w Chmielowie

Inwestorem jest Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie.

Termin realizacji: 19.08.2022r. – 19.04.2024 r.

Nowy zakład karny w Chmielowie będzie się składać z kilku obiektów m.in.: pawilonu mieszkalnego dla ok. 200 kobiet, hali produkcyjnej, w której osadzone będą pracować oraz domu przejściowego, znajdującego się tuż za więziennym ogrodzeniem.

Inwestycja jest współfinansowana z funduszy norweskich w wysokości ok. 56 milionów złotych.

Nowo powstający kompleks penitencjarny w Chmielowie będzie obejmował m.in. budynek pawilonu mieszkalnego dla kobiet. Znajdą się w nim zarówno oddziały aresztu, jak i oddziały zakładu karnego różnych typów. W budynku funkcjonować będzie również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu.

W ośrodku zastosowane zostaną niespotykane wcześniej rozwiązania, m.in. nie będzie w nim krat w oknach. Przy nowo powstałym zakładzie powstanie również dom przejściowy. Dom będzie znajdował się poza terenem jednostki, ale w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Będzie to miejsce, w którym kobiety kończące odbywanie kary będą mogły spróbować normalnego życia – w warunkach zbliżonych do życia na wolności. Natomiast w hali produkcyjnej osadzone będą mogły nauczyć się zawodu i pracy.

Grupa Erbud to polska grupa budowlana świadcząca usługi w segmencie mieszkaniowym, komercyjnym, użyteczności publicznej oraz inżynieryjno-drogowym i energetycznym na terenie Polski i krajów europejskich. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r. W 2021 r. miała 3,1 mld zł skonsolidowanych przychodów.

źródło: ISBnews

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top