News

Flisactwo na liście UNESCO. Ulanów światową stolicą tradycji flisackich

flisactwo unesco lista

Ulanów.  Pierwszego grudnia 2022 roku, po ośmiu latach starań, flisactwo wpisane zostanie na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Tym samym podkarpacki Ulanów będzie już nie tylko Polską, ale i światową stolicą flisactwa.

Idea wpisu na listę światową UNESCO pojawiła się po wpisie ulanowskich tradycji flisackich na listę krajową. Pomyślałem wówczas, że blisko 400-letnia tradycja tego wspaniałego zawodu zasługuje na wyróżnienie nie tylko w skali Polski, ale Europy i całego świata. Tym bardziej, że flisactwo jest żywe w wielu krajach Starego Kontynentu – mówi Kamil Chmielowski, Cechmistrz Bractwa Flisackiego pw. Św. Barbary w Ulanowie.

To, że flisackie tradycje w Ulanowie są wciąż żywe, a związana z wodą profesja jest kultywowana, potwierdził w 2014 roku wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Flisacy w ciągu około 28 dni na 100 metrowej tratwie  potrafią przepłynąć 726km Sanem i Wisłą z Ulanowa do Gdańska.

Po kilku latach starań i przygotowań, 30 marca 2021 roku, wniosek o wpis flisactwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości trafił do UNESCO. Wniosek został złożony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ten wpis jest dla nas bardzo ważny, będzie on uhonorowaniem naszej wielowiekowej kultury i tradycji a także motywacją dla dalszych działań w przyszłości. Flisackie tradycje to wspólne dziedzictwo Polski, Niemiec, Austrii, Czech, Łotwy, Hiszpanii które dzięki trwającej współpracy między depozytariuszami jest ogniwem łączącym nasze Państwa. Strona Polska jest liderem tego wniosku – mówił wówczas Kamil Chmielowski.

W połowie ubiegłego roku z siedziby UNESCO w Paryżu zaczęły do niewielkiego Ulanowa docierać radosne wieści. Najważniejszą było to, że wniosek został oceniony pozytywnie oraz otrzymał dodatkowo dwa wyróżnienia, a tradycje flisackie trafią na listę. I tak już 1 grudnia w Rabacie – stolicy Maroka, podczas posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, delegacja naszych flisaków odbierze oficjalne poświadczenie wpisu na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Uroczyste świętowanie wpisu odbędzie się 4 grudnia w Ulanowie.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top