News

Gmina Nowa Dęba likwiduje 2 szkoły. W Alfredówce i Cyganach

nowa dęba likwidacja szkoły alfredówka cygany
Fot. R. Pytka

Likwidacja szkoły/Nowa Dęba. Rada Miasta i Gminy Nowa Dęba zdecydowała o likwidacji dwóch szkół podstawowych.

Od września nie będzie lekcji w Alfredówce i Cyganach. Uczniowie z tych sołectw będą się uczyć w Tarnowskiej Woli.

Radni wcześniej odrzucili projekt uchwały w sprawie przejęcia szkoły w Alfredówce przez Stowarzyszenie Veritas et Bonum.

Jak powiedziała jego prezes Beata Kosior, organizacja ta ma już sukcesy w prowadzeniu niepublicznego przedszkola w tej miejscowości. Członkowie Stowarzyszenia oraz rodzice powiedzieli, że szkoła stwarza ich dzieciom bardzo dobre warunki do rozwoju i nauki.

Podczas sesji przewodniczący komisji budżetowej Paweł Grzęda nazwał szkołę w Alfredówce „szkołą widmo” i stwierdził, że Stowarzyszenie nie przedstawiło swych możliwości finansowych tak, aby przejąć obowiązki organu prowadzącego. Natomiast wiceprzewodniczący rady miejskiej w Nowej Dębie Tomasz Wolan uznał, że liczniejsze klasy są bardziej korzystne dla rozwoju dziecka.

Procedura likwidacji szkół w Alfredówce i Cyganach została rozpoczęta w lutym 2022 roku, kiedy to radni przegłosowali zamiar likwidacji szkół w Alfredówce i Cyganach z dniem 31 sierpnia 2023 roku. Podkarpackie Kuratorium Oświaty już wówczas wydało pozytywną opinię na temat likwidacji obydwu tych placówek

Od września dzieci z tych sołectw będą się uczyć w Tarnowskiej Woli.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top