Poradnik

Jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej – radzi Sonomed stomatologia – stomatolog Szczecin

szczecin stomatolog implanty

Nawyk dbania o jamę ustną powinien zostać wyrobiony już w okresie dzieciństwa. Jeśli rodzice nie zadbają o regularne szczotkowanie zębów i wizyty w gabinecie stomatologicznym, to będzie się to wiązało z nieprzyjemnościami w niedalekiej przyszłości. Niestety wiele osób nawet w życiu dorosłych stroni od gabinetu stomatologicznego z obawy przed bólem, ale jest to błędne koło.

Zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć – radzi stomatolog Szczecin

Zacząć należy oczywiście od codziennej higieny jamy ustnej, ale nie można też zapomnieć o profilaktycznym odwiedzaniu dentysty i eliminowaniu pojawiających się problemów. Pozwoli to zachować piękny i zdrowy uśmiech na długi czas.

Dbanie o zęby od najmłodszych lat jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej przez całe życie. Oto kilka skutecznych sposobów na utrzymanie zdrowych zębów już od dzieciństwa:

  1. Myj zęby dwa razy dziennie – rano i wieczorem, przez co najmniej dwie minuty każdej strony jamy ustnej.
  2. Używaj pasty do zębów z fluorem, który pomaga wzmocnić szkliwo zębowe i chroni przed próchnicą.
  3. Używaj miękkiej szczoteczki do zębów, która nie uszkadza dziąseł ani szkliwa.
  4. Pamiętaj, aby wymieniać szczoteczkę co trzy miesiące lub gdy jej włoski stają się zniszczone.
  5. Unikaj słodyczy i picia napojów gazowanych, które zawierają dużo cukru i kwasów, które mogą uszkodzić szkliwo.
  6. Jedz zdrowo, bogate w witaminy i minerały, które pomagają wzmocnić zęby i dziąsła.
  7. Regularnie odwiedzaj dentystę, który oceni stan jamy ustnej i zaleci odpowiednie leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak należy prawidłowo dbać o stan jamy ustnej? Co zaleca dentysta Szczecin?

Pierwszą kwestią jest to, aby myć zęby codziennie, co najmniej dwa razy: rano i wieczorem. Najlepszym rozwiązaniem będzie szczotkowanie uzębienia po każdym posiłku. Dobrać należy odpowiednią pastę do zębów. Zawsze powinno się sprawdzać, czy w jej składzie znajduje się fluor, który wzmacnia zęby i zapobiega powstawaniu próchnicy. Fluoryzacja ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci. Podczas szczotkowania zębów znaczenie ma to, aby dokładnie oczyścić całą ich powierzchnię, co wymaga dobrania odpowiedniej szczoteczki. Najlepsze są modele elektryczne rotacyjne i soniczne. Z kolei osobom z aparatem ortodontycznym zaleca się używanie irygatorów. Istotne jest to, aby nie myć zębów do razu po posiłku, należy odczekać pół godziny. Jeśli spożywany pokarm ma odczyn kwaśny, to szkliwo staje się podatniejsze na niszczenie. Bezpośrednio po posiłku należy dokładnie wypłukać jamę ustną specjalnym płynem lub przynajmniej czystą wodą.

Włosie szczoteczki nie może być zbyt twarde, bo będzie ranić dziąsła. Istotne jest to, aby szczotkować zęby przez co najmniej dwie minuty, ruchem wymiatającym. Zaleca się myć każdy ząb osobno, zaczynając od dziąsła i kierując się do korony. Należy to robić od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Szczotkowanie zębów i płukanie jamy ustnej to jedno, ale powinno się używać nici dentystycznych, aby usunąć resztki pokarmowe z zakamarków. Jeśli będą one w nich zalegać, to niestety wzrośnie ryzyko rozwoju próchnicy i kamienia nazębnego. Nie można zapomnieć o czyszczeniu języka, do czego najlepiej nadaje się specjalne akcesorium w postaci skrobaczki. Usuwa nalot na języku, pomaga pozbyć się przykrego zapachu z ust. Niektóre szczoteczki do zębów mają na drugiej stronie gumową powierzchnię z wypustkami, co służy do czyszczenia języka.

Dentysta Szczecin – Jakie zabiegi może wykonać dentysta w gabinecie stomatologicznym?

W gabinecie stomatologicznym przeprowadzanych jest wiele zabiegów higienicznych, z których warto regularnie korzystać: skaling, piaskowanie, polerowanie. Higienizacja rozpoczyna się od usuwania kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków. Kolejnym etapem jest piaskowanie zębów, zdejmowanie z ich powierzchni miękkiego osadu przy użyciu specjalnej piaskarki. Na koniec stomatolog Szczecin przechodzi do polerowania zębów za pomocą specjalnej pasty dentystycznej. Używa również szczoteczek i gumek w celu uzyskania pożądanej gładkości. Zapobiega to ponownemu osadzaniu się kamienia nazębnego. Można również zdecydować się na fluoryzację zębów, szczególnie jeśli doszło do głębszego wniknięcia kamienia, osadzenia się go w kieszonkach dziąsłowych. Zabiegi skalingu i piaskowania są niezbędne przed założeniem aparatu ortodontycznego i wybielaniem zębów mówi ortodonta Szczecin

Stomatolog zachęca do przeprowadzenia profesjonalnego czyszczenia zębów, bo pozwala to na wykrycie ubytków w nich, a zabiegiem dopełniającym jest wybielanie zębów Szczecin

Profilaktyka to podstawa, bo umożliwia zdiagnozowanie nieprawidłowości we wczesnym stadium i zapobieganie chorobom. Pozwala to uchronić się przed długotrwałym i kosztownym leczeniem stomatologicznym, takim na przykład jak profesjonalne licówki Szczecin

implanty szczecin

Sonomed Stomatologia – w czym możemy pomóc?

Implanty Szczecin to profesjonalna klinika dentystyczna, która oferuje kompleksowe usługi z zakresu implantologii stomatologicznej. Specjalizujemy się w wszczepianiu implantów zębowych, które stanowią skuteczne rozwiązanie dla osób z ubytkami zębowymi.

Nasza klinika dysponuje nowoczesnym sprzętem oraz zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów, którzy zapewniają bezpieczną i skuteczną realizację każdej procedury implantologicznej. Współpracujemy tylko z renomowanymi producentami implantów, co gwarantuje wysoką jakość i trwałość stosowanych przez nas rozwiązań.

W ramach naszej oferty proponujemy pełen zakres usług związanych z implantologią, w tym konsultacje, diagnostykę, planowanie leczenia oraz wszczepianie implantów. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego pacjenta, jesteśmy w stanie dopasować rozwiązania do ich indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w przywróceniu pełnej funkcjonalności swojego uzębienia, to zapraszamy do skorzystania z usług Sonomed Stomatologia Implanty Szczecin. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszemu doświadczeniu oraz zaangażowaniu, będziemy w stanie pomóc Ci odzyskać piękny i zdrowy uśmiech!

Skuteczne dbanie o zęby od najmłodszych lat jest ważne, ponieważ pozwala na uniknięcie wielu problemów związanych z jamą ustną w przyszłości. Zdrowe zęby pozwalają na prawidłowe trawienie, umożliwiają normalne jedzenie i mówienie oraz wpływają na ogólny wygląd i pewność siebie. Ponadto, regularne wizyty u dentysty pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie wszelkich problemów z zębami i dziąsłami, co może zapobiec bardziej poważnym schorzeniom i zabiegom w przyszłości.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top