Poradnik

Jak wybrać sztuczną choinkę? 6 wskazówek wyboru idealnego drzewka na Boże Narodzenie

sztuczna choinka gdzie kupić boże narodzenie

Chcesz, by sztuczna choinka do złudzenia przypominała żywą? Koniecznie przeczytaj kilka wskazówek dotyczących wyboru bożonarodzeniowego drzewka. Z jakiego materiału wybrać choinkę, by jak najlepiej odzwierciedlała naturalny efekt? Na co zwrócić uwagę? Na jaki gatunek sztucznej choinki się zdecydować?

Z jakiego materiału są wykonane sztuczne choinki?

Nowoczesne choinki niczym nie przypominają rzadkich, chudych drzewek z PRL-u. Producenci prześcigają się, by sztuczne sosny, jodły czy świerki odzwierciedlały wygląd naturalnego drzewka. Na przykład sztuczne choinki z polietylenu (PE) są niemal nie do odróżnienia od prawdziwych choinek. Ich igły są miękkie i odwzorowują naturalne gałązki. Sztuczne choinki mogą być też wykonane z polichlorku winylu (PVC/PCV), które są bardziej budżetową opcją, ale nadal potrafią świetnie imitować naturalne odpowiedniki.

Ile choinka ma tipsów?

Jeśli zależy Ci na naturalnym wyglądzie sztucznej choinki, zwróć uwagę na ilość tak zwanych tipsów. Ta wartość określa jakość drzewka i jest wyznacznikiem tego, czy łatwo go modelować. Przykładowo, sztuczna choinka o wysokości 180 centymetrów (zobacz wybór tutaj: https://restilo.pl/sztuczne-choinki/180cm) może mieć około 200 tipsów, ale dostępne są modele wysokiej jakości, których liczba tipsów sięga nawet kilku tysięcy.

Czy choinkę łatwo modelować?

Choinki z polietylenu mają fabrycznie modelowane gałązki, co znacznie ułatwia ich rozkładanie. Dostępne są też modele hybrydowe, które łączą PE i PVC, ale rozkładanie takiego drzewka może już być nieco bardziej czasochłonne.

Jaki gatunek choinki sztucznej wybrać?

Choinki mogą imitować różne gatunki, zarówno krajowe, jak i egzotyczne. Na przykład sosna himalajska jest gatunkiem modnym, które świetnie pasuje do nowoczesnego stylu urządzania wnętrz. Tradycjonaliści mogą wybrać plastikową choinkę z polskiego lasu, na przykład świerk lub sosnę. Oczywiście wybór gatunku sztucznej choinki jest kwestią gustu – zobacz różne warianty: https://restilo.pl/sztuczne-choinki.

Lepsza choinka zwykła czy na pniu?

Oprócz tradycyjnych choinek montowanych na stojakach, dostępne są sztuczne choinki na pniu. To ciekawa alternatywa, która pasuje do wystroju wnętrz boho czy vintage. Sztuczne choinki mają długi pieniek, dzięki czemu wyróżniają się wśród klasycznych drzewek bożonarodzeniowych.

Jak dobrać rozmiar choinki do wnętrza?

Do mieszkań o standardowej wysokości 250 cm najczęściej wybiera się choinki o wysokości 180-220 cm. Zawsze trzeba zostawić przerwę około 15-20 cm od sufitu na wieńczącą choinkę ozdobę. Jeśli nie chcesz wspinać się po drabinie przy jej dekorowaniu, wybierz niższe drzewko do 180 cm. Do mniejszych pomieszczeń wystarczą drzewka wysokie  na 1,5 metra. Zobacz wybór przykładowych choinek średniej wielkości: https://restilo.pl/sztuczne-choinki/150cm.

Sztuczne choinki potrafią doskonale naśladować pierwowzory. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, nie trzeba ich podlewać ani wokół nich codziennie sprzątać. To wybór na lata, w przeciwieństwie do naturalnych choinek, więc warto decydować się na choinki dobrej jakości, które będą cieszyć oko przez wiele sezonów.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top