Inwestycje

Jaki będzie budżet Stalowej Woli na 2023 rok? Jakie są planowane inwestycje?

stalowa wola 2023 budżet inwestycje plany
fot. UM Stalowa Wola

Stalowa Wola. Zakładany budżet miasta na rok 2023 będzie rekordowy, racjonalny i rozwojowy.

Plan finansowy zakłada 622,8 mln zł dochodów, 600,1 mln zł wydatków i 22,7 mln zł nadwyżki operacyjnej. Nastąpi również znacząca spłata zadłużenia miasta w wysokości 37 304 000 zł, tym samym dług spadnie do bezpiecznego poziomu 23 %. Wyemitowane w poprzednich latach obligacje na cele inwestycyjne zostaną całkowicie spłacone.

Jest to budżet, który „nie zagląda” mieszkańcom do portfela. Nie będą podnoszone opłaty za śmieci ani od budynków zamieszkałych ani do przedsiębiorców – jest to gest solidarności i odpowiedzialności za mieszkańców w tych trudnych czasach. Nie będzie także podniesiony podatek dla mieszkańców, którego stawka pozostaje na poziomie z 2008 roku. Nie będzie żadnych stref płatnego parkowania w przestrzeni publicznej miasta Stalowej Woli ani podniesienia cen komunikacji publicznej.

 Przyjęte założenia miasta na rok 2023 pozwalają mi przedstawić mieszkańcom Stalowej Woli rekordowy w historii budżet. Budżet bardzo racjonalny, który jest zbudowany na twardych podstawach ekonomicznych, również zakładający oszczędności. W poprzednim roku, przedstawiając budżet wielkości pół miliarda złotych byłem przekonany, że kwota ta stanowi, pewien „szklany sufit” dla miasta Stalowej Woli, nigdy wcześniej niespotykany. Budżet na rok 2023 okazuje się jeszcze większy. To budżet racjonalny, przygotowany na trudne czasy, które wymagają oszczędności. Został zaprojektowany bez żadnego kredytu. W roku 2023 miasto Stalowa Wola nie będzie zaciągało nowego kredytu, nie będzie również emitować nowych obligacji – referował plany miasta Prezydent Lucjusz Nadbereżny. 

W roku 2023 wydatki inwestycyjne miasta wyniosą 277 822 271 zł, co stanowi 46,30 % budżetu miasta i pokazuje znamiona budżetu „zdrowego” oraz przyszłościowego, bo tak jest nazywany każdy budżet z poziomem przynajmniej 25 % inwestycji. Środki zewnętrzne pozyskane od polskiego rządu, z Unii Europejskiej oraz funduszy norweskich na wydatki majątkowe wynoszą 70% tej kwoty. Miasto planuje zrealizować 150 zadań inwestycyjnych. 

Inwestycje drogowe w Stalowej Woli

Zadania związane z budową dróg na terenie Stalowej Woli stanowią ponad 107 mln zł. w tegorocznym budżecie. Wśród nich znalazła się budowa nowego układu komunikacyjnego Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro – Park Stalowa Wola, którego wartość oszacowano na 73,1 mln zł. Oprócz tego głównego zadania rozpocznie się budowa, przebudowa lub remont następujących ulic: Sosnowej, Czarnieckiego, Górskiego, Wałowej, Parkowej, Rozwadowskiej, Jagiellońskiej, Broniewskiego, Spacerowej, Wrzosowej, Obrońców Westerplatte, dróg na osiedlach Poręby, Posanie oraz dróg na powstającym osiedlu Parkowym w Charzewicach. 

Farma fotowoltaiczna

Główne proekologiczne inwestycje w 2023 roku kryją się pod nazwą „Zielone miasto Stalowa Wola – budowa farmy fotowoltaicznej i zazielenienie miasta Stalowej Woli” i będą kosztować 7 mln zł. Fotowoltaika miejska w przyszłości odciąży budżet miasta z kosztów oświetlenia. Pięć supernowoczesnych elektrycznych autobusów miejskich, które zostaną kupione za kwotę 9,7 mln zł już niedługo pojawi się na ulicach naszego miasta. Planowane są nowe nasadzenia zieleni miejskiej oraz „błękitna retencja”. 

Rewitalizacja przestrzeni miejskiej

Rozpocznie się rewitalizacja przyblokowych podwórek: przy Al. Jana Pawła II 26, 26 a i 26 b, ul. PCK 6, ul. 1-go Sierpnia 7 i 9, przy ul. Popiełuszki 25, ul. Metalowców 15 i Żeromskiego 1, ul. Poniatowskiego 11, ul. Siedlanowskiego 2. Do tej pory „zabetonowany” teren przy ul. Poniatowskiego (obok żłobko-przedszkola) otrzyma „nowe życie” i powstanie tam miejsce odpoczynku dla dorosłych wraz z tężnią solankową. Młodzież nareszcie będzie miała miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu. Za kwotę 20 mln zł wybudowany będzie zadaszony skate-park wraz z kręgielnią, ściankami wspinaczkowymi, parkiem trampolin i innymi atrakcjami. Na nadsańskich Błoniach powstanie „Blue Valley – Wiślanym szlakiem” przystań kajakowa i parking dla kamperów, „tor ninja” i zaplecze gastronomiczne. Długo wyczekiwany przez mieszkańców „psi park” znalazł także miejsce w budżecie. Zostanie powiększona baza rowerów miejskich. Powstaną nowe place zabaw. Zgodnie z harmonogramem miasto buduje nowe sieci wodociągowe, kanalizacyjne oraz wymienia oświetlenie miejskie na bardziej oszczędne. 

Oświata, MDK i Aquapark

Na wiosnę, za kwotę 3,7 mln zł, zakończy się budowa żłobko-przedszkola z basenem. Nastąpi rozbudowa placówek oświatowych w Stalowej Woli: szkoły podstawowej nr 11, budowa hali gimnastycznej przy szkole podstawowej nr 7, modernizacja dostępności dla szkół podstawowych nr 7 i 4, budowa nowej kuchni i stołówki dla szkoły podstawowej nr 2. Całość inwestycji w oświacie szacowana jest na 25 mln zł. Prace nad modernizacją Miejskiego Domu Kultury zmierzają ku końcowi. Miasto przeznaczy na ten cel 10 mln zł.

Za kwotę 4 mln zł projektowany jest nowoczesny Aquapark w Stalowej Woli. 

Zdrowie

Dbając o dostępność i nowoczesność leczenia Miasto dofinansuje Szpital kwotą 600 tysięcy złotych w ramach „Doposażenia Oddziału Chirurgicznego Ogólnego z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej i pododdziałem Neurochirurgii w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli”. Na trwającą już budowę hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej przy ul. Kwiatkowskiego zostanie przeznaczone 14,5 mln zł.  

Nowy most na Sanie i nie tylko…

Owocem współpracy z innymi jednostkami będzie budowa nowego mostu na Sanie, dokończenie nowoczesnego biurowca przy ul. Okulickiego, rozpoczęcia budowy Osiedla Leśna i Osiedla Ogrodowego oraz dokończenie remontu zabytkowego budynku Dworca PKP w Rozwadowie, który jest nieodłącznym elementem kończonych właśnie prac nad renowacją Rynku w Rozwadowie. 

 Rok 2023, pomimo tego, że będzie to rok z całą pewnością trudny, kryzysowy – dla Stalowej Woli będzie czasem bardzo aktywnym, czasem realizacji wielu przedsięwzięć. Uważam, że trudne czasy wymagają odważnych decyzji i tak jak zawsze możemy mówić o ryzykach, tak my chcemy być wygranymi w tym trudnym czasie, chcemy zrealizować wszystkie postawione zadania. W momencie, kiedy może niektórzy będą już wygaszać swoją aktywność, miasto Stalowa Wola będzie się kreować jako najlepsze miejsce do inwestowania i życia. Taki jest cel i takie jest założenie budżetu miasta na rok 2023 – podsumował Prezydent Miasta Lucjusz Nadbereżny.

źródło: UM Stalowa Wola

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top