Poradnik

Kancelarie prawne od kredytów frankowych – odnotowały boom w 2020r.

kredyt frankowy kancelaria prawnicza

Rok 2020 minął pod znakiem znacznego napływu do sądów spraw o tzw. kredyt we frankach. Szczególne obłożenie nowymi sprawami o kredyt frankowy dotknęło sąd okręgowy w Warszawie. Wynika to z faktu zróżnicowanego, niejednolitego orzecznictwa w sprawach o kredyt CHF. Niektóre z sądów (w tym w szczególności sąd apelacyjny we Wrocławiu), nie stosują wytycznych wypływających z Dyrektywy EWG 93/13, z której wynika że konsumenci nierówno traktowani przez banki winni być brani pod obronę, a wyroki w takich sprawach winny mieć w stosunku do banków stosujących nieuczciwe zapisy charakter odstraszający. Trend dotyczący wzrostu napływu pozwy przeciwko bankom, a związanych w kredytami frankowymi niewątpliwie będzie się utrzymywał w 2021r.

Nieuczciwe zapisy w kredytach frankowych – jak je poznać

Każdy frankowicz, który pragnie rozpocząć walkę z bankiem winien zacząć swoje działania od zgromadzenia niezbędnej dokumentacji. Do dokumentów, które są niezbędne do dokonania wstępnej analizy kredytu frankowego należy umowa o kredyt frankowy, regulamin kredytu, pierwszy harmonogram spłaty rat. Dodatkowo warto wystąpić do banku o udostępnienie wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego, decyzję banku, dyspozycję uruchomienia kredytu frankowego oraz zestawienie wszystkich wpłat na rzecz banku poczynionych od uruchomienia kredytu do dnia złożenia wniosku.

Kredyt frankowy – czemu zawdzięczał swoją popularność

Umowy frankowe, które zawierają klauzule abuzywne CHF są to w większości umowy kredytowe z lat 2006 – 2010r. W tym okresie kredyty frankowe były niezwykle popularne ze względu na ich promowanie przez banki, jako kredyty bezpieczne, o niskim oprocentowaniu. Dodatkowo według kalkulacji banków i pośredników kredytowych, potencjalny kredytobiorca decydując się na kredyt frankowy miał znacznie wyższą zdolność kredytową, co oznaczało że mógł wziąć kredyt frankowy na znacznie wyższą kwotę.

Spread walutowy – co to jest

Kredyt frankowy był produktem niezwykle intratnym dla banków, ze względu na stosowany mechanizm przeliczeń walutowych tzw. spread walutowy. Bank w dniu uruchomieniu kredytu przeliczał kwotę kredytu wg kursu sprzedaży waluty, natomiast spłaty kredytu dokonywane przez frankowicza w złotówkach, były przeliczane według kursu kupna waluty. Tym samym bank prowadził niejako ukrytą działalność kantorową, która przecież nie jest elementem umowy o kredyt walutowy.

Kredyt frankowy – klauzule niedozwolone

Z czasem frankowicze zauważali, iż pomimo wielu lat spłaty kredytu, to kwota kredytu pozostała do spłaty nie ulega zmniejszeniu, ale wręcz przeciwnie – gwałtownie wzrastała. Było to skutkiem gwałtownego wzrostu kursy franka. Wcześniej banki zapewniały frankowicza, iż waluta ta jest stabilna. Jaki z tego wniosek? Jeżeli nie byłeś w sposób wyczerpujący informowany o istotnym ryzyku walutowym, to jest to pierwsza podstawa do unieważnienia kredytu we frankach.

Kolejnym nieuczciwym zapisem umów frankowych była zapisy dotyczących ww. klauzul przeliczeniowych. Jeżeli w umowie bank dla celów przeliczeń walutowych stosował własne tabele banku, w których nie odwoływał się do wskaźników obiektywnych (np. średni kurs NBP) – to jest to bardzo solidna podstawa do unieważnienia umowy frankowej.

Banki również w sposób dowolny kształtowały oprocentowanie kredytu. Jeżeli więc w umowie znajduje się zapis, że bank może własną, arbitralną decyzją zmienić oprocentowanie kredytu, wówczas również możesz wygrać sprawę o nieważność kredytu CHF.

Jak poznać klauzule niedozwolone w kredycie frankowym

Zacznij do sprawdzenia rejestru klauzul niedozwolonych w rejestrze prowadzonym przez UOKiK. Być może zapisy twojej umowy frankowej, jako nieuczciwe zostały już wpisane do tego rejestru. Wówczas masz bardzo dobrą pozycję startową do walki z bankiem. No i najważniejsze – zgłoś się do kancelarii od kredytów frankowych. Prawnik od kredytów frankowych nieodpłatnie wykona analizę twojego kredytu CHF i oceni szansę na wygranie z bankiem. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto walczyć o unieważnienie kredytu CHF, to podejmij właściwą decyzję jak najszybciej. Z każdym miesiącem część twojego roszczenia może bowiem ulec przedawnieniu, a więc tym samym odzyskasz mniej pieniędzy wpłaconych do banku.

Więcej o wygranych sprawach możesz poczytać pod adresem: https://www.radcaprawny.info/wygrane-sprawy/kredyt-we-frankach-wyroki/

Które banki stosowały nieuczciwe zapisu w kredytach frankowych

Najczęściej nieuczciwe zapisy dotyczą umów frankowych w bankach mBank (Multibank), Getin Bank (DomBank), Reiffeisen Bank, Kredyt Bank, PKO BP SA, GE Money Bank, ING Bank.

Artykuł opracowany we współpracy z:

kredyt frankowy kancelaria prawnicza radca stal

 

 

 

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top