Turystyka

Kolej gondolowa nad Soliną otwarta. Jakie są ceny biletów?

solina kolej gondolowa otwarcie czynne

25 ośmioosobowych wagoników, które mogą poruszać się z prędkością 6 m/s na trasie o długości ponad 1,5 km – to niektóre najważniejsze parametry otwartej w piątek kolejki gondolowej nad zaporą w Solinie.

Ośrodek za ponad 110 mln zł wybudowały Polskie Koleje Linowe.

Na ponad 1,5-kilometrowej trasie kolei widokowej przebiegającej nad solińską zaporą zamontowanych zostało 25 gondoli; w każdym wagoniku może przebywać osiem osób. Podróż zaczyna się ze stacji początkowej Plasza znajdującej się przy solińskim deptaku. Stacja końcowa usytuowana jest na Górze Jawor.

gondola solina kolejka

W najwyższym miejscu wagoniki znajdują się ponad 100 m nad poziomem terenu. Jak powiedział PAP prezes PKL Daniel Pitrus, wagoniki są powieszone na pięciu podporach, z który jedna, wysokości 75 m, jest najwyższa w Polsce.

Wagony kolei widokowej przystosowane są do osób poruszających się na wózkach. Gondole w stacjach zwalniają do prędkości 0,2 m/s, umożliwiając podróżnym łatwy dostęp. Wejście i wyjście z nich jest bezstopniowe.

Do rozciągnięcia na podporach kevlarowej liny kolei o średnicy 1 mm wykorzystany został specjalistyczny dron, który musiał wzbić się na wysokość ponad 75 m. Po tym rozciągnięte zostały liny o średnicy 3 mm, 10 mm oraz stalowa lina o średnicy 24 mm – rozłożona przy pomocy specjalnych wyciągarek. Następnie założona na podpory i zamontowana została docelowa lina o średnicy 47 mm, po której poruszają się gondole.

kolejka linowa solina gondola

Na trasie kolei znajduje się pięć podpór, w tym najwyższa podpora kolei linowej w Polsce – 75-metrowa podpora nr 3. Pozostałe cztery podpory mają wysokość: 48 m, 28 m, 19 m i 17 m.

W budynku stacji początkowej Plasza turyści mogą poznać ciekawostki m.in. o bieszczadzkich zwierzętach oraz o powstaniu zapory w Solinie. Z kolei na Górze Jawor znajduje się wieża widokowa z tarasem na wysokości ponad 50 m. W pobliżu znajduje się również Karczma Jawor, w której serwowane są dania kuchni regionalnej.

Kolej gondolowa nad Soliną: ceny biletów

Za kupiony w sklepie internetowym bilet ze stacji dolnej Plasza do stacji górnej na Górze Jawor (góra/dół) zapłacimy 32 zł (ulgowy) lub 39 zł (normalny). PKL przygotowała również oferty dla rodzin z dziećmi.

solina kolej gondolowa cennik bilet ceny

PKL Solina

Inwestycję nad solińską zaporą za ponad 110 mln zł zrealizowała spółka Polskie Koleje Linowe.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top