Biznes

Ludzie przestają spłacać kredyty mieszkaniowe. Dlaczego tak się dzieje?

kredyt mieszkaniowy hipoteczny spłata

Kredyty mieszkaniowe/hipoteczne. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) widzi widzi wzrost liczby przeterminowanych kredytów mieszkaniowych spowodowany wstrzymywaniem się kredytobiorców ze spłatą.

BIK uważa, że stwarza to groźbę zaistnienia ryzyka systemowego w sektorze bankowym, ocenił prezes Mariusz Cholewa.

„Ludzie przestają spłacać kredyty i to może wygenerować problem systemowy dla całego sektora bankowego” – powiedział Cholewa podczas Forum Bankowego.

Poinformował, że wstrzymywanie się ze spłatą kredytu dotyczy najlepiej dotychczas spłacanych kredytów mieszkaniowych. Jego zdaniem, zjawisko to może wynikać z tego, że kredytobiorcy wstrzymują się ze spłatami, czekając na prawdopodobnie korzystne dla nich rozstrzygnięcia prawne.

Dodał, że zjawisko przybiera na sile – w ostatnich dwóch miesiącach BIK zauważył znaczący wzrost kredytów przeterminowanych o ponad 90 dni. Z przedstawionej przez Cholewę prezentacji wynikało, że udział takich kredytów w portfelu sięgnął 1,6%.

Podkreślił, że trudno oceniać dziś jakość portfela jako złą (także w innych segmentach rynku), jednak wspomniane zjawisko obserwowane w portfelu kredytów mieszkaniowych uznał za niepokojące.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top