Poradnik

Masz nowy telefon? Podpowiadamy jaką sieć wybrać

otvarta sieć komórkowa telefon

Nabycie telefonu komórkowego poza abonamentem jest bardzo dobrym rozwiązaniem z uwagi zarówno na kwestię kosztową, jak i swobodę wyboru pożądanego modelu. Dla osób, które zdecydowały się na zakup telefonu poza abonamentem podpowiadamy, jaką sieć wybrać, by czuć się najbardziej usatysfakcjonowanym.

Początki sieci komórkowej w Polsce

Początki polskiej sieci komórkowej sięgają 1992 roku, w którym Centertel jako pierwszy na rynku uruchomił infrastrukturę. Wzrost konkurencji, który pojawił się cztery lata później, okazał się bardzo korzystny dla odbiorców, gdyż systematycznie zaczęły spadać ceny usług oraz telefonów. Z perspektywy 30 lat na rodzimym rynku rozwój był niesamowity. Wprowadzenie sms (na początku jeden kosztował 60 gr), przejście z analogowej na cyfrową sieć komórkową (GSM), wprowadzenie: kart pre-paid, MMS, internetu mobilnego, czy przejście z HSDPA na LTE, a obecnie wprowadzanie 5G. To tylko wybrane, można by rzec kamienie milowe, w rozwoju sieci komórkowej w naszym kraju.  Aktualnie na polskim rynku mamy bardzo duży wybór operatorów, z których część posiada niezwykle korzystną ofertę. Przykładem takiego operatora, który dodatkowo jest całkowicie polski (marka i kapitał) to sieć Otvarta. W dalszej części tekstu podpowiemy jak, spośród ogromu propozycji, wybrać najlepiej dopasowaną ofertę do naszych oczekiwań.

otvarta internet mobilny

Określenie potrzeb i wymagań

Najlepsza sieć komórkowa to taka, która zaproponuje ofertę zaspokajającą oczekiwania w najwyższym stopniu, co niestety nie będzie miało miejsca, jeżeli nie wyartykułujemy potrzeb i wymagań. W ramach potrzeb odnoszących się do sieci należy wymienić główne wartości, które ma dostarczyć operator. Wymagania, z kolei koncentrują się na określeniu parametrów wskazanych wartości. I tak dla osoby, która regularnie korzysta z telefonu i jest tzw. internetowym tubylcem istotny może być duży transfer danych i nielimitowane rozmowy (np.  oferta typu nielimitowane rozmowy i 300 GB internetu 5G). Z kolei dla osoby wykorzystującej telefon sporadycznie i wyłącznie do wykonywania połączeń wymaganiem może być limitowane rozmowy i niewielki pakiet na internet do np. sprawdzenia rozkładu jazdy autobusów (np. oferta typu 60 min na rozmowy komórkowe i stacjonarne, brak limitu w sieci i 2GB internet). Oczekiwania zostaną spełnione, po zaspokojeniu potrzeb i wymagań, jeżeli np. operator zaoferuje satysfakcjonującą cenę i będzie świadczył usługę w sposób niezakłócony. Poniżej wskażemy punkty, które należy wziąć pod uwagę dokonując porównania ofert różnych operatorów.

Najważniejsze elementy, które należy porównać

Pierwszym elementem są limity połączeń i wiadomości. Warto zwrócić uwagę na to, że operatorzy rozróżniają połączenia krajowe i stacjonarne oraz połączenia w obrębie własnej sieci. Oferty z limitowanymi połączeniami i SMS-ami na połączenia krajowe i stacjonarne, a nielimitowanymi na połączenia w ramach własnej sieci charakteryzują się zaskakująco niskimi cenami. Przykładem jest sieć Otvarta, która najtańszy na rynku pakiet wynoszący 9,99 zł/mc kieruje do osób rzadziej korzystających z telefonu. Jest to zaskakująco niska cena, tym bardziej w czasach wysokiej inflacji.

Drugim istotnym elementem jest pakiet internetowy. Aktualnie internet mobilny do wykorzystania w telefonie jest usługą standardową oferowaną na polskim rynku. Dla przykładu wspomniana wcześniej sieć Otvarta oferuje pakiety od 2 do 300 GB do wykorzystania na miesiąc. Bezzasadnym było by płacenie wyższego abonamentu za pakiet internetu, którego się nie używa. Dlatego ważne jest dopasowanie wcześniej określonych wymagań do oferty, którą proponują operatorzy.

Czwartym elementem jest technologia i jakość połączenia z internetem. Można by pokusić się o uproszczenie, że kwestia ta jest bardziej istotna dla osób, które w większym zakresie wykorzystują internet w swoim telefonie. Jednak stabilność internetu jest bardzo ważna również dla osób sporadycznie korzystających, gdy np. w krótkim czasie muszą sprawdzić godziny odjazdów autobusów lub swoją aktualną lokalizację w obcym mieście. Zatem nie tylko ilość GB, a także technologia, za pomocą której telefon łączy się z siecią ma duże znaczenie. Użytkownicy sieci Otvarta posiadają dostęp do stabilnych połączeń z internetem z wykorzystaniem technologii zarówno LTE, jak i 5G. W zakresie nowych technologii warto również wziąć pod uwagę dostępność kart eSIM, które niebawem będą stosowane w nowych wersjach telefonów.

otvarta internet pakiet mobilny

Kolejnym aspektem niezbędnym do porównania pomiędzy operatorami jest jakość rozmów. Nie tylko posiadany aparat telefoniczny wpływa na jakość rozmowy, ale również rodzaj zapewnianej transmisji danych przez operatora sieci komórkowej. Przykładem sieci, która oferuje wysoką jakość rozmów, a co za tym idzie bardziej zrozumiały i zaostrzony głos w technologii HD Voice jest Otvarta. Większość operatorów zapewnia transmisję mowy w mniejszym spektrum częstotliwości, co m.in. zwiększa podatność rozmowy na zakłócenia.

Ostatnią kwestią, którą należy rozważyć przed podjęciem decyzji o wyborze sieci komórkowej jest przejrzystość umowy. Zapewne wiele osób spotkało się z umowami, które wiążą się z długim, zazwyczaj dwu- lub trzyletnim minimalnym okresem obowiązywania. Ustalony okres minimalny oznacza, że wcześniejsza rezygnacja z umowy pociąga za sobą konieczność poniesienia dodatkowych, nierzadko wysokich opłat. Warto wiedzieć, że są na rynku operatorzy oferujący umowy na czas nieokreślony. Może to brzmieć bardziej wiążąco niż umowa na czas określony, jednak nic bardziej mylnego. Takie umowy zazwyczaj posiadają okres wypowiedzenia wynoszący miesiąc.

otvarta sięć telefon komórkowy internet ceny

Wybór operatora sieci komórkowej powinien spełniać oczekiwania użytkownika w najwyższym możliwym stopniu. Będzie to osiągnięte po dokładnym określeniu własnych potrzeb i wymagań, a następnie analizie ofert dostępnych na rynku. Uwzględnienie wyżej wymienionych elementów pozwoli na zwiększenie prawdopodobieństwa dopasowania oferty do naszych oczekiwań. Warto zaznaczyć, że ryzyko niedopasowania zawsze istnieje. Dlatego przejrzyste warunki umowy i możliwość rezygnacji po miesięcznym wypowiedzeniu lub renegocjacji warunków, jakie proponuje sieć Otvarta, są równie ważne jak pozostałe elementy.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top