Biznes

Muzeum Kresów w Lubaczowie będzie prowadzone przez województwo podkarpackie oraz powiat lubaczowski

muzeum kresów lubaczów
fot. A. Magda

Rzeszów/Lubaczów. Województwo podkarpackie oraz powiat lubaczowski podpisały umowę, zgodnie z którą od 1 stycznia 2023 roku będą wspólnie prowadzić Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Umowę w imieniu samorządu województwa podpisali: marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch, a w imieniu powiatu lubaczowskiego starosta Zenon Swatek oraz wicestarosta Barbara Broź

W podpisaniu umowy uczestniczył także dyrektor lubaczowskiego muzeum – Piotr Zubowski oraz dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego – Robert Godek. 

Jak podkreślał podczas konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl, o podpisaniu umowy zdecydował ponadregionalny charakter działalności Muzeum Kresów w Lubaczowie w zakresie ochrony, zabezpieczenia i udostępniania muzealiów, realizowanych prac konserwatorskich, wystaw, edukacji oraz wydarzeń kulturalnych, a także innych działań wpisujących się w misję i strategię rozwoju województwa podkarpackiego.

Muzeum Kresów w Lubaczowie jest instytucją dużą i rozbudowaną – obejmuje nie tylko siedzibę główną w Lubaczowie – dawny spichlerz dworski – ale też Zespół Zamkowo-Parkowy w Lubaczowie wraz z Galerią Oficyna i powstającą zabudową skansenowską Parku Historyczno-Etnograficznego „Przygródek – Wspólnota Kultur”.

W skład Muzeum Kresów wchodzi także Zespół Cerkiewny w Radrużu (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i Listę Pomników Historii) oraz Zespół Cerkiewny w Nowym Bruśnie. Muzeum jest istotną instytucją kultury działającą na terenie województwa podkarpackiego również w kontekście prowadzonych badań naukowych, kwerend, konferencji i seminariów, a także ochrony dziedzictwa kulturowego. 

Podpisana umowa została zawarta na okres od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2027 roku. W ramach ustaleń województwo podkarpackie już od 2023 roku będzie przekazywać co roku Muzeum Kresów w Lubaczowie dotację w wysokości nie niższej niż 650 tys. złotych. Ma być ona przeznaczona w szczególności na działalność merytoryczną czyli m.in. na zabezpieczenie i konserwację zbiorów, katalogowanie i naukowe opracowanie zbiorów, przygotowanie, prezentację i obsługę wystaw, działalność wydawniczą, badawczą, edukacyjną, promocję, zakup muzealiów, a także organizację wydarzeń kulturalnych i popularyzację zbiorów.

Z kolei powiat lubaczowski zobowiązał się do corocznej dotacji w wysokości 1,4 mln złotych. 

źródło: Samorząd Podkarpacki

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top