News

Na drodze do Przeworska odkryto stare lochy. Do czego służyły?

przeworsk odkrycie lochy piwnce
Fot. B. Kozłowska

Kańczuga/Odkrycie archeologiczne. Podczas przebudowy drogi wojewódzkiej 835 prowadzącej do Przeworska, w miejscowości Kańczuga, tuż obok kościoła, robotnicy natrafili na sklepienia dwóch piwnic.

To prawdopodobnie element znacznie większej całości – uważa Beata Kot, wojewódzki konserwator zabytków.

Jak mówi odkrycie potwierdziło, że zachowały się podziemne piwnice i tunele wybudowane przez mieszkańców Przeworska dla ochrony przed najeźdźcą, być może jeszcze w XVI wieku.

Lochy zostaną przebadane, ale nie zapadły jeszcze decyzje co do zakresu tych prac – wyjaśnia Beata Kot. Na razie najważniejsze jest zabezpieczenie niszczejących piwnic, zwłaszcza, że jedno ze sklepień zostało uszkodzone podczas robót.

Jeszcze w tym tygodniu do Kańczugi ma przyjechać komisja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, by zdecydować co dalej z podziemiami.

odkrycie przeworsk droga lochy piwnica

fot. B. Kozłowska

Ciężki sprzęt, zdaniem proboszcza ks. Wojciecha Paca, zagraża też kościołowi. Pojawiły się pęknięcia na ogrodzeniu kościoła i na ścianach zabytkowej plebanii. Dlatego interweniował u konserwatora zabytków i w urzędzie marszałkowskim.

Po interwencji wojewódzkiego konserwatora zabytków, inwestor nie może używać do pracy w okolicy kościoła ciężkiego sprzętu.

Natomiast na odcinku obok kościoła, gdzie robotnicy natrafili na sklepienia dwóch piwnic, prace wstrzymano do 10 marca.

źródło: PR Rzeszów

3 komentarze

1 komentarz

 1. Józef Cybulak

  7 marca 2023 at 23:20

  Szkoda tylko, że w artykule nie napisano w jakiej miejscowości odkryto te lochy. Sprawdziłem gdzie jest proboszczem ks. Wojciecha Paca i już wiem, że te lochy znajdują się tak naprawdę w Kańczudze. Może nie znam się, ale trochę to dziwne,że tunele zostały ” wybudowane przez mieszkańców Przeworska”

 2. Józef Cybulak

  7 marca 2023 at 23:23

  Pomyłka : miało być ” ks. Wojciech Pac”

 3. CarpatiaBiznes.pl

  8 marca 2023 at 00:45

  Panie Józefie, zgadza się, chodzi o miejscowość Kańczuga, dziękujemy za czujność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top